Ortodontik tedavi sonucu anterior dentoalveoler bölgede oluşan periodontal değişimlerin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of periodontal changes in the anterior dentoalveolar region following orthodontic treatment using cone-beam computed tomography
- Tez No: 942276
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER İREM TUNÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu retrospektif çalışmanın amacı Sınıf II maloklüzyonun düzeltiminde kullanılan sabit ortodontik tedavi mekaniklerinin anterior bölgede sebep olduğu dentoalveoler değişimleri incelemektir. Çalışmaya ortalama yaşları 14,91 yıl (13-17 yıl aralığında) olan 6 kız ve 6 erkeğe ait toplam 96 alt ve üst kesici (santral ve lateral) diş dahil edilmiştir. Bu bireylerden 3 kız ve 3 erkek maksiller sağ ve sol üst 1. premolar dişleri çekilerek, diğer 3 kız ve 3 erkek ise minivida destekli Pal-Distalizer aygıtı ile maksiller molar distalizasyonu uygulanarak tedavi edilmiştir. Toplam tedavi süresi ortalama 29,91 aydır (24-47 ay aralığında). Tedavi başında (T0) ve sonunda (T1) alınmış olan konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntüleri analiz edilmiş ve oluşan dentoalveoler değişimler değerlendirilmiştir. Sınıf II maloklüzyonu ortodontik tedavisi sonucunda, maksiller ve mandibuler kesici dişlerin inklinasyonlarında artış, kök uzunluklarında azalma ve her seviyede mesiodistal ile bukkolingual yönde rezorpsiyon meydana gelmiştir. Maksiller kesicilerin palatinali ve mandibuler kesicilerin bukkal ve lingualinde mine-sement sınırı ve marjinal kemik (MSS-MK) arasındaki mesafe artmış, marjinal kemik kaybı gözlenmiştir. Alt ve üst keser proklinasyonu, alveoler kemikte yeniden şekillenmelere neden olmuş; apikal ve servikal bölgelerde kemik kalınlıklarında değişiklikler saptanmıştır. Yaş ilerledikçe kök rezorpsiyonu artmış, pubertal dönemde kız bireylerde bu durum erkeklere göre daha belirgin olmuştur. Çekimli tedavilerde servikal bölgede daha fazla mesiodistal kök rezorpsiyonu görülürken, distalizasyon yapılan bireylerde MSS'ye göre bukkal kemik kalınlığında daha fazla azalma tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this retrospective study is to examine the dentoalveoler changes caused by fixed orthodontic treatment mechanics in the anterior region during the correction of Class II malocclusion. The study included a total of 96 maxillary and mandibular incisors (central and lateral) from 6 female and 6 male patients with an average age of 14.91 years (range: 13–17 years). Among these individuals, 3 females and 3 males underwent extraction of the maxillary first premolars on both sides, while the remaining 3 females and 3 males were treated with distalization using a miniscrew-supported Palatal-Distalizer appliance. All patients subsequently underwent fixed orthodontic treatment with brackets for an average duration of 29.91 months (range: 24–37 months). Cone-beam computed tomography (CBCT) images taken before (T0) and after treatment (T1) were analyzed to assess the dentoalveolar changes. Orthodontic treatment of Class II malocclusion resulted in increased inclination of maxillary and mandibular incisors, decreased root lengths, and resorption in mesiodistal and buccolingual directions at all levels. An increase in the distance between cementoenamel junction and the marginal bone (CEJ-MB) was observed on the palatal side of maxillary incisors and on both the buccal and lingual sides of mandibular incisors, accompanied by marginal bone loss. Proclination of upper and lower incisors led to remodeling of the alveolar bone, with changes in bone thickness in the apical and cervical regions. Root resorption increased with age and was more pronounced in pubertal females compared to males. Mesiodistal root resorption in the cervical region was more extensive in extraction cases, while distalization cases exhibited greater reductions in buccal bone thickness at 3 mm and 6 mm levels relative to the MSS.