Göçmen ergenlerde benlik saygısı ve psikolojik semptom ilişkisinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
Examining the relationship between self-esteem and psychological symptoms in immigrant adolescents in terms of some variables
- Tez No: 942286
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ÇAĞLAR ERCEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, İstanbul ilinde eğitim görmekte olan ve farklı Arap ülkelerinden gelen 13-18 yaşları arasındaki göçmen ergenlerin benlik saygısı ve psikolojik semptomları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bununla birlikte yaş, cinsiyet, Türkiye'de bulunma süresi, ebeveynlerin hayatta olup olmaması, ebeveynlerin eğitim durumu gibi bazı demografik özelliklerin de bu değişkenlerle ilişkileri araştırılmıştır. Çalışmanın örneklemini seçkisiz örneklem yöntemiyle seçilen İstanbul ilindeki 4 farklı eğitim kurumunda eğitim görmekte olan, 7 Arap ülkesinden Türkiye'ye son 8 yılda göç etmiş, yaşları 13 ila 18 arasında değişmekte olan 200 öğrenciye (77 kız ve 123 erkek) , Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, SCL 90 Psikolojik Semptom Tarama Ölçeği ve araştırmacı tarafından oluşturulan Demografik Bilgi Formu uygulanmış ve veri analizi SPSS 22 programı ile yapılmıştır. Bulgular neticesinde ergenlerde benlik saygısı düzeyinin psikolojik semptomlarla ilişkisinde negatif korelasyon olduğu; benlik saygısı düzeyi düştükçe bireylerin psikolojik semptomlarının arttığı ve aynı zamanda değişkenlerin demografik özelliklere göre de farklılaştığı bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgular alandaki diğer bulgular çerçevesinde tartışılmış ve gelecekte yapılacak çalışmalara yönelik bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between self-esteem and psychological symptoms in migrant adolescents aged 13 to 18 from various Arab countries, currently studying in Istanbul. It also explores how demographic factors—such as age, gender, duration of stay in Turkey, parental survival status, and parents' education—relate to these variables. The sample includes 200 students (77 girls, 123 boys) from four schools in Istanbul, selected through random sampling. All participants had migrated from seven Arab countries within the last eight years. Data were collected using the Rosenberg Self-Esteem Scale, the SCL-90 Symptom Checklist, and a demographic questionnaire developed by the researcher. Analyses were conducted using SPSS 22. Results revealed a negative correlation between self-esteem and psychological symptoms; lower self-esteem was associated with higher psychological symptoms. These variables also varied across demographic characteristics. The findings are discussed in light of previous research, with suggestions for future studies.