The body-mind connection: Investigating the influence of body image on relationship satisfaction
Beden-zihin bağlantısı: Beden imajının ilişki doyumu üzerindeki etkisinin araştırılması
- Tez No: 942285
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELİA NAİVAR ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İlişki memnuniyeti, bireylerin mutluluğu ve yaşam memnuniyeti için kritik bir öneme sahiptir (Paap & Gardner, 2011; McGuinness & Taylor, 2016) ve bağlanma türleri, bunu etkileyen önemli bir faktör olarak öne çıkmaktadır (Alder ve ark., 2017). Bu doğrultuda, bu çalışma beden imajının ilişki memnuniyeti üzerindeki etkisini incelemeyi ve bağlanma davranışlarının bu ilişki üzerindeki düzenleyici rolünü araştırmayı amaçlamıştır. Sosyal medya ve üniversite aracılığıyla 234 katılımcıdan oluşan bir örneklem oluşturulmuş ve katılımcılar Çift Memnuniyeti İndeksi (CSI) (M=60.27, SS=15.50), Yeni Cinsel Memnuniyet Ölçeği (NSSS) (M=44.87, SS=9.29), Kısa Warwick-Edinburgh Zihinsel İyi Olma Ölçeği (SWEMWBS) (M=26.23, SS=4.15), Beden Katheksis Ölçeği (BCS) (M=106.41, SS=17.14), Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği (SAAS) (M=2.18, SS=0.94), Bağlanma Davranışları Ölçeği (BARES) (M=47.63, SS=6.80) gibi ölçeklerle değerlendirilmiştir. Veri toplama sonrasında katılımcılar pozitif, nötr ve kontrol olmak üzere üç gruba ayrılmış ve her grup beş gün boyunca günlük yazma görevlerini tamamlamıştır. Regresyon analizlerinde, beden imajının ilişki memnuniyetini ve zihinsel iyi olmayı (MWB) pozitif yönde etkilediği bulunmuştur. İlişki memnuniyeti ile bağlanma arasında güçlü bir pozitif korelasyon bulunmuştur (r=.82, p < .001) ve beden imajı, ilişki memnuniyeti ile anlamlı bir şekilde ilişkili bulunmuştur (β=0.21, p< .001).
Özet (Çeviri)
Relationship satisfaction is critical to individuals' happiness and life satisfaction (Paap & Gardner, 2011; McGuinness & Taylor, 2016) and attachment styles stand out as an essential factor affecting it (Alder et al., 2017). Accordingly, study aimed to examine the effect of body image on relationship satisfaction and investigate the moderating role of attachment behaviors on this relationship. A sample of 234 participants were recruited via social media and through the university network and were assessed with Couple Satisfaction Index (CSI) (M=60.27, SD=15.50), New Sexual Satisfaction Scale (NSSS) (M=44.87, SD=9.29), Short Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale (SWEMWBS) (M=26.23, SD=4.15), Body Cathexis Scale (BCS) (M=106.41, SD=17.14), Social Appearance Anxiety Scale (SAAS) (M=2.18, SD=0.94), and Brief Accessibility, Responsiveness and Engagement Scale (BARES) (M=47.63, SD=6.80). After data collection, participants were divided into three groups based on their priming: positive, neutral, and control, and each group completed diary writing tasks for five days. In regression analyses, body image positively affected relationship satisfaction and mental well-being (MWB). A strong positive correlation was found between relationship satisfaction and attachment (r=.82, p< .001) and body image was significantly associated with relationship satisfaction (β=0.21, p< .001).