Psikolojik esneklik, psikolojik katılık, psikolojik iyi oluş ve duygu düzenleme: Üniversite öğrencileri üzerine bir araştırma
Psychological flexibility, psychological inflexibility, psychological well-being and emotion regulation: A study on university students
- Tez No: 942289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TANHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinde psikolojik iyi oluşun psikolojik katılık, psikolojik esneklik ve duygu düzenleme alt boyutları ile ilişkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, Türkiye'nin farklı üniversitelerinde 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında öğrenim gören 518'i kadın (%81,1), 121'i erkek (%18,9) olmak üzere toplam 639 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Psikolojik Esneklik Ölçeği”,“Kabul ve Eylem Formu II”,“Duygu Düzenleme Ölçeği”,“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 26 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın analizinde, Pearson Korelasyon Analizi, bağımsız gruplar için t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve hiyerarşik regresyon analizi yöntemleri kullanılmıştır. Yapılan analizlere göre; psikolojik esneklik ve duygu düzenleme alt boyutu yeniden değerlendirme arasında, psikolojik esneklik ve psikolojik iyi oluş arasında, psikolojik iyi oluş ve duygu düzenleme alt boyutu yeniden değerlendirme arasında, psikolojik katılık ve duygu düzenleme alt boyutu bastırma arasında pozitif yönlü; psikolojik esneklik ve psikolojik katılık arasında, psikolojik esneklik ve duygu düzenleme alt boyutu bastırma arasında, psikolojik iyi oluş ve psikolojik katılık arasında, psikolojik iyi oluş ve duygu düzenleme alt boyutu bastırma arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Psikolojik katılık ve duygu düzenleme alt boyutu yeniden değerlendirme arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Hiyerarşik regresyon analizine göre: psikolojik esnekliğin psikolojik iyi oluşa olan etkisinde yeniden değerlendirme alt boyutunun kısmi aracılık etkisi, psikolojik katılığın psikolojik iyi oluşa olan etkisinde bastırma alt boyutunun kısmi aracılık etkisi olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlar alan yazın çerçevesinde tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship of psychological well-being with psychological inflexibility, psychological flexibility and emotion regulation sub-dimensions among university students. The study group consisted of a total of 639 students, 518 female (81.1%) and 121 male (18.9%), studying in different universities in Turkey during the 2023-2024 academic year.“Psychological Flexibility Scale”, 'Acceptance and Action Questionnaire-II', 'Emotion Regulation Scale', 'Psychological Well-Being Scale' and personal information form were used as data collection tools. The data of the study were analyzed with SPSS 26 program. Pearson Correlation Analysis, t-test for independent groups, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and hierarchical regression analysis methods were used in the analysis of the research. According to the analyses, there is a positive relationship between psychological flexibility and emotion regulation sub-dimension reappraisal, between psychological flexibility and psychological well-being, between psychological well-being and emotion regulation sub-dimension reappraisal, between psychological inflexibility and emotion regulation sub-dimension suppression. There is a negative significant relationship between psychological flexibility and psychological inflexibility, between psychological flexibility and emotion regulation sub-dimension suppression, between psychological well-being and psychological inflexibility, between psychological well-being and emotion regulation sub-dimension suppression. No significant relationship was found between psychological inflexibility and emotion regulation sub-dimension reappraisal. According to the hierarchical regression analysis: partial mediation effect of reappraisal sub-dimension on the effect of psychological flexibility on psychological well-being, partial mediation effect of suppression sub-dimension on the effect of psychological inflexibility on psychological well-being was observed. The results obtained were discussed within the framework of the literature and suggestions were made.