Kamulaştırmasız el atma ve tazminat davaları
Claims for unlawful seizure and compensation without expropriation
  1. Tez No: 942290
  2. Yazar: KÜBRA ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLER GÜMÜŞSOY KARAKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de kamu kurumlarının kamulaştırma işlemi yapmadan özel mülkler üzerinde gerçekleştirdiği müdahalelerin hukuki ve maddi sonuçları incelenmiştir. Mülkiyet hakkı, bireylerin en temel haklarından biri olup başta Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gibi hukuki belgelerle güvence altına alınmıştır. Ancak, kamu yararı gerekçesiyle gerçekleştirilen kamulaştırma işlemleri çoğu zaman yasal süreçlerin dışında veya tamamlanmadan gerçekleşmekte, bu da mülk sahipleri için mağduriyet yaratmaktadır. Kamulaştırmasız el atma durumlarında mülk sahiplerinin, mülkiyet hakkına yapılan bu müdahale karşısında tazminat talepleri, Türk Borçlar Kanunu ve ilgili mevzuat çerçevesinde detaylandırılmış ve bu alandaki yargı kararları ışığında değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı, mülkiyet hakkına yönelik bu tür müdahalelerin hukuki zeminini irdelemek, tazminat süreçlerindeki eksiklikleri ortaya koymak ve mülk sahiplerinin mağduriyetlerini en aza indirmek için öneriler sunmaktır. Kamulaştırmasız el atma vakalarının sıklıkla yaşandığı Türkiye'de, bu tür sorunların çözümü için yasal düzenlemelerle birlikte etkili bir denetim mekanizması da gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the legal and material consequences of interventions on private property by public authorities in Turkey without completing expropriation procedures. Property rights are among the most fundamental rights of individuals, safeguarded by the Constitution and the European Convention on Human Rights. However, expropriation processes are often conducted outside the legal framework or remain incomplete, causing significant grievances for property owners. In cases of confiscation without expropriation, property owners' compensation claims are detailed within the framework of the Turkish Civil Code and related legislation, with a focus on case law interpretations. The aim of the study is to explore the legal basis of such interventions on property rights, identify deficiencies in compensation processes, and propose solutions to minimize the grievances of property owners. In Turkey, where cases of confiscation without expropriation frequently occur, effective legal regulations and a robust monitoring mechanism are essential to resolve these issues.