Baş ve boyun nörovasküler anatomisi eğitiminde 3 boyutlu uygulamalar ile klasik laboratuvar eğitiminin karşılaştırılması
Comparison of 3 dimensional applications and classical laboratory training in head and neck neurovascular anatomy education
  1. Tez No: 942309
  2. Yazar: SEVECEN KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN GÜNENÇ BEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Sağlık Eğitimi, Anatomy, Health Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimlerinde Simülasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Bilimlerinde Simülasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
KAPLAN, S., Baş ve Boyun Nörovasküler Anatomisi Eğitiminde 3 Boyutlu Uygulamalar ile Klasik Laboratuvar Eğitiminin Karşılaştırılması, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Sağlık Bilimlerinde Simülasyon Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2025. Çalışmanın amacı, ADDIE modeli kullanılarak geliştirilen baş ve boyun nörovasküler anatomisi eğitim programının laboratuvar pratiği aşamasında, maket ve iki boyutlu atlas ile gerçekleştirilen klasik laboratuvar eğitimi ile üç boyutlu anatomi uygulamasının etkinliklerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışma, Şubat 2025 tarihinde iki aşamalı bir şekilde; teorik eğitim ve laboratuvar pratiği aşamalarıyla gerçekleştirilmiştir. Eğitim programının uygulanmasından önce öğrencilerin Anatomi Tutum Ölçeği ve Mobil Öğrenmeye Yönelik Hazırbulunuşluk Ölçeği kullanılarak durumları değerlendirilmiş ve tanımlayıcı veriler elde edilmiştir. Daha sonra, baş ve boyun nörovasküler anatomisi konulu, 1 saat süren teorik bir eğitim verilmiştir. Teorik ders sonrası yapılan Seviye Belirleme Sınavı puanlarına göre randomize bir şekilde, maket ve 2 boyutlu atlas ile klasik laboratuvar eğitimi uygulayacak ve 3 boyutlu anatomi uygulamasını kullanacak iki grup oluşturulmuştur. Bir sonraki gün laboratuvar pratiği ön test yapılmıştır. Sonrasında laboratuvar pratiği için öğrenciler gruplara ayrılmış ve pratik yapılmıştır. Pratik sonrası son test uygulanmıştır. 3 boyutlu anatomi uygulamasını kullanan gruba Mobil Uygulamaya Yönelik Tutum ve Mobil Uygulama Kullanma İsteklilik ölçekleri uygulandı. Tüm katılımcılara kullandıkları yöntemi değerlendirmeleri için Basit Memnuniyet Sorusu ölçeği uygulanmıştır. Değerlendirme için Kirkpatrick modeli kullanılmıştır Çalışmanın sonucunda; her iki grubun da son testteki başarıları ön teste göre artmıştır. Ancak bu artışlar arasında anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (p>0.05). 3 boyutlu uygulama kullanan öğrencilerin mobil uygulamaya yönelik tutumları genel olarak olumlu ve mobil uygulama kullanma isteklilikleri yüksek olarak saptanmıştır. 3 boyutlu uygulamaların müfredata entegrasyonu ile anatomi eğitiminde hibrit müfredatlar oluşturulması önerilmiştir. Bu çalışma, 3B mobil uygulamaların klasik laboratuvar yöntemlerini tamamlayıcı bir araç olarak değerlendirilebileceğine dair kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
KAPLAN, S., Comparison of 3 Dimensional Applications and Classical Laboratory Training in Head and Neck Neurovascular Anatomy Education, Hacettepe University Graduate School of Health Sciences Department of Simulation in Health Sciences Master's Thesis, Ankara, 2025. The aim of this study is to compare the effectiveness of a head and neck neurovascular anatomy training program which developed using the ADDIE model, by evaluating classical laboratory education utilizing anatomical models and two-dimensional atlases versus a three-dimensional anatomy application. The study was conducted in two phases, theoretical education and laboratory practice, in February 2025. Prior to implementation, using the Anatomy Attitude Scale and the Mobile Learning Readiness Scale, descriptive data about the students were collected. Subsequently, a one-hour theoretical lecture on head and neck neurovascular anatomy was delivered. Based on the results of a Level Determination Exam administered after the theoretical session, students were randomly assigned into two groups: one received classical laboratory training using models and 2D atlases, while the other used a 3D anatomy application. A pre-test was administered to all participants the next day before the laboratory practice began. After completing their respective practice sessions, a post-test was applied. The group using the 3D application also completed the Mobile Learning Attitude Scale and the Intention to Use Mobile Applications Scale. All participants were asked to evaluate the learning method they used via a Basic Satisfaction Question scale. The Kirkpatrick model was used for outcome evaluation. Results showed that both groups improved their post-test scores compared to their pre-test scores; however, no statistically significant difference was found between the groups (p > 0.05). Students using the 3D application generally demonstrated a positive attitude toward mobile learning and a high willingness to use the mobile application. Based on these findings, the integration of 3D applications into anatomy curricula and the development of hybrid educational models are recommended. This study provides evidence that 3D mobile applications can serve as a complementary tool alongside classical laboratory methods in anatomy education.