Tekirdağ ili Çorlu ilçesi'nde hava kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of air quality in Çorlu district of Tekirdağ
  1. Tez No: 942314
  2. Yazar: MEVLİDE SEVİNÇ ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Hava kirliliği, Çorlu İlçesi için en önemli çevre sorunlarından biridir. PM10, PM2.5, CO, O3, SO2 ve NO2 dış ortam hava kalitesi için sürekli olarak izlenmesi gereken hava kirleticileridir. Hava kalitesi sadece bir çevresel problem değil, sağlıklı yaşam için önkoşuldur. Bu tez çalışmasında, Tekirdağ İli Çorlu İlçesi' nde 2020-2024 yılları arasında hava kirletici parametrelerinden SO2, O3 ve PM2,5 ölçüm verileri, belirlenen ulusal ve uluslararası sınır değerlerle karşılaştırılmış ve aynı dönemde ölçülen meteorolojik parametrelerin (sıcaklık, nem, basınç, rüzgâr, yağış) kirletici parametrelere etkisi üzerinde çalışılmıştır. Veriler bütün yıllarda aylık ortalama olarak alınmıştır. İlk bölümde hava kirliliği üzerinde durulmuş ve kirletici parametreler açıklanmaya çalışılmıştır. Bölgenin genel meteorolojik ve topografik özelliklerine değinildikten sonra kirletici parametrelerin birbirlerini etkileme potansiyellerini değerlendirmek amacıyla Microsoft Excel programında korelasyon analizi yapılarak elde edilen veriler tablo ve görsel olarak analiz edilmiştir. PM2,5 ve SO2 arasında pozitif yönde korelasyon gözlemlenirken O3 ile aralarında negatif korelasyon elde edilmiştir. Kirletici parametrelerin konsantrasyon seviyelerine meteorolojik parametrelerin etkisinin tespiti için JASP programı kullanılarak regresyon analizi yapılmış olup bağımsız değişken olan meteorolojik parametrelerin bağımlı değişken olan O3 teki değişimin %55' ini, PM2,5 teki değişimin %28' ini, SO2 deki değişimin %36' sını açıkladığı görülmüştür. O3 için en güçlü etkiyi negatif yönde rüzgâr hızının gösterdiği tespit edilmiştir. Bir bölgedeki hava kirliliğini değerlendirirken meteorolojik faktörlerinde göz ardı edilmemesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Air pollution is one of the most important environmental problems for Çorlu District. PM10, PM2.5, CO, O3, SO2 and NO2 are air pollutants that need to be continuously monitored for outdoor air quality. Air quality is not only an environmental problem but also a prerequisite for healthy life. In this thesis, the measurement data of air pollutant parameters SO2, O3 and PM2.5 between 2020 and 2024 in Çorlu District of Tekirdağ Province were compared with the national and international limit values and the effects of meteorological parameters (temperature, humidity, pressure, wind, precipitation) measured in the same period on pollutant parameters were studied. Data were taken as monthly averages in all years. In the first section, air pollution is emphasized and pollutant parameters are explained. After mentioning the general meteorological and topographical characteristics of the region, in order to evaluate the potential of pollutant parameters to affect each other, correlation analysis was performed in Microsoft Excel program and the data obtained were analyzed in tables and visually. While a positive correlation was observed between PM2.5 and SO2, a negative correlation was observed between them and O3. In order to determine the effect of meteorological parameters on the concentration levels of pollutant parameters, regression analysis was performed using the JASP program and it was observed that the independent variable meteorological parameters explained 55% of the change in the dependent variable O3, 28% of the change in PM2.5 and 36% of the change in SO2. The strongest effect for O3 was found to be negatively influenced by wind speed. It is concluded that meteorological factors should not be ignored when evaluating air pollution in a region.