Çorlu İlçesi için entegre katı atık yönetimi araştırması
Study of integrated solid waste management in Çorlu Town
- Tez No: 535542
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Hızla artan nüfusa, yükselen hayat standartlarına ve teknolojik gelişmelere paralel olarak, oluşan katı atık miktarında ve çeşidinde artış gözlenmektedir. Bu durumun doğal bir sonucu olarak, doğal kaynakların kirleneceği şüphe götürmez bir gerçektir. Katı atıklardan kaynaklanacak zararların azaltılabilmesi amacıyla, katı atık miktarına ve özelliklerine bağlı olarak değişen çeşitli bertaraf metodları geliştirilmiştir. Bu çalışmada, 2001 yılında Tekirdağ îli'nin Çorlu îlçesi'nde oluşan katı atıkların karakterizasyonu ortaya konmuş ve oluşan katı atıklar, çeşitli bertaraf metodları açısından değerlendirilmiştir. Son on yılda hızla gelişen sanayinin de etkisi ile nüfusu iki katına yükselmiş olan Çorlu'da, katı atık probleminin ne kadar hızlı bir şekilde artığı açıktır. İlçe'deki katı atık yönetiminin, artan ihtiyacı karşılamadaki yetersizliği ve halkın yoğun baskısı, yerel yönetimin yeni çözüm önerileri aramasına neden olmuştur. Bu bağlamda, çalışma, yerel yönetimin bu çabasına ışık tutacaktır. Çalışmanın birinci bölümünde, yapılan çalışmanın anlam ve önemi açıklanmıştır. İkinci bölümde, çalışma konusu olan Çorlu hakkında tarihsel, tarımsal, jeolojik, ekonomik ve buna benzer genel bilgiler verilmiş. Üçüncü bölümde, İlçe'deki mevcut entegre katı atık yönetim sistemi açıklanmıştır. 1993 yılından 2001 yılma kadar Çorlu İlçesi 'nde oluşan atıkların nasıl bir değişim gösterdiğinin ortaya konulabilmesi için, 1993 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) tarafından yapılan çalışmalarına da yer verilmiştir. Katı atık teknolojisi ve entegre katı atık yönetimi hakkında bilgi verilmiştir. 1993 yılında yapılan çalışmaya göre İlçe! deki katı atıkların madde gruplarına göre dağılımı Tablo 1 'de verilmiştir. Tablo 1 Çorlu Katı Atıklarının Madde Gruplarına Göre Dağılımı (% Ağırlık Olarak) Dördüncü bölümde mevcut katı atık karakterizasyonu değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, öncelikle katı atık örneklerinin alınacağı bölgeler belirlenmiştir. Çalışma dahilinde üç bölge belirlenmiştir. Alman örnekler, arazi ve laboratuvar analizlerine VH tabi tutularak, atığın madde gruplarına göre dağılımı, birim hacim ağırlığı, pH değeri ve nem ve organik madde muhtevaları belirlenmiştir. Mevcut durumda, katı atıkların madde gruplarına göre dağılımı, Tablo 2' de gösterilmiştir. Beşinci bölüm, entegre katı atık yönetim sistemi ile ilgilidir. Bu kapsamda, entegre katı atık yönetim sisteminin bileşenleri, özellikler, ve katı atık bertaraf metodları özetlenmiştir. Altıncı bölüm, İlçe için önerilen entegre katı atık yönetim sistemi ile ilgilidir. Önerilen entegre katı atık yönetimde, maksimum katı atık geri kazanımı ve minimum düzenli depolama ihtiyacı oluşması esas alınmıştır. Bu bağlamda ayrık olarak toplanan atıklar, tesiste tekrar bir ayırma işlemine tabi tutulacaklar ve buradan geri kazanılabilir atıklar satışa sunulurlarken, kompostlaştırılabilir atıklar kompost tesisine gönderilecektir. Elde edilen kompostun satılması düşünülmektedir. Her iki bertaraf metoduna da uygun olmayan atıklar düzenli depolama alanında depolanacaklardır. Yedinci bölümde sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The tremendous increase of municiple solid waste as a result of increasing population life standarts and technological development have raised serious logistacal and environmental problems in recent years. Various disposal and treatment methods to decrease the damages of solid wastes have developed. Information on the amount and the characteristics of the municiple solid wastes is important for the search of suitable disposal methods. In this study, municiple solid waste characterization datas for Çorlu Town and trends of the material distrubution in these wastes was analyzed. According to these datas, various disposal methods evaluated and then suitable method was determined. In recent years, there is tremendous increase in population of Çorlu town as a result of industrial development. Increasing population caused increasing solid waste problems. Insufficiency in solid waste management and pressure of people make local government to search new solutions. For that reason, it is thought that this study helps them to find solutions for these problems. In first chapter, importance and content of this study was explained. In the second chapter, main information such as historical, agricultural, geological and economic about Çorlu Town was given. Thirdly, present solid waste management in Çorlu Town was explained. To compare the solid waste component distrubitions between present and previous datas, in 2001 and 1993, and to obtained the trends in change of those, results of previousstudy maked by YTU in 1993, was given. Solid waste distrubition in 1993 was shown in Table 1. Table 1 Distrubition of Material of Municiple Solid Wastes icitlisiiuKArriM kumul» mtaunAsvoN m Euan In fourth chapter, present solid waste characterization was determinde. In that concept, firstly places where solid waste samples can be taken determined. In this study, -three places were determined. Secondly, specific weight and waste material distribution and then laboratory analyzes, pH value, organic and moisture content were done. Present solid waste distrubition in 2001 was shown in Table2. Fifth chapter is about integrated solid waste management. In that concept, components and properties of entegreted solid waste management system and diffrent disposal methods were summarized. Last chapter is about the suggested integrated solid waste management. The basic aim of suggested integrated solid waste management is maximum recovered material and minimum sanitary landfill necessity. Solid wastes which are collected separately will be re-separated and while recyclable materials will be put up for sale, compostable materials will be sent compost foundation.it is thought that compost will be put up for sale. Other wastes which are non-recyclable and non-compostable are to be disposed at sanitary landfill. Seventh chapter is about conclusion and suggestions.