İş sağlığı ve güvenliği dersinin iş güvenliği algısı üzerine etkisi: Söke Meslek Yüksekokulu örneği
The effect of occupational health and safety course on occupational safety perception: The sample of Söke Vocational School
  1. Tez No: 942313
  2. Yazar: ERMAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Mechanical Engineering, Health Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, iş sağlığı ve güvenliği dersinin meslek yüksekokulu öğrencilerinin iş güvenliği algısı üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. İş güvenliği algısı, bireylerin çalışma ortamlarındaki riskleri algılama ve bu risklere yönelik önlemler alma düzeylerini ifade etmektedir. Araştırma, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Söke Meslek Yüksekokulu öğrencileri arasında yürütülmüş olup, İSG dersini alan ve almayan öğrenciler arasındaki farklılıklar karşılaştırılmıştır. Araştırmada anket yöntemi kullanılmış ve veriler Google formlar aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmaya toplam 403 öğrenci katılmış ve ölçeklerin geçerlilik ve güvenilirlik analizleri SPSS 21 programı kullanılarak yapılmıştır. İş sağlığı ve güvenliği algısı ölçeğine yapılan faktör analizleri sonucunda tek faktörlü bir yapı belirlenmiş olup, sosyal güvenlik algısı ölçeği ise iki alt faktör olarak sınıflandırılmıştır:“İSG Eğitimi, Kurumsal Gereklilikleri ve İnsan Hakları”ile“İSG'nin Uygulanabilirliği ve Mevcut Durumu”. Elde edilen bulgular, İSG dersini alan öğrencilerin algı düzeylerinin, dersi almayanlara göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek olduğunu göstermiştir. Ayrıca, cinsiyet, yaş, öğrencilerin çalışma deneyimi ve daha önce iş kazası geçirip geçirmedikleri gibi değişkenlerin de iş güvenliği algısı üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma sonucunda, İSG eğitimlerinin yüz yüze zorunlu hale getirilmesi, teorik bilgilerin uygulamalı eğitimlerle desteklenmesi ve sektör ile iş birliklerinin artırılmasının önemli olduğu vurgulanmıştır. Elde edilen bulgular, İSG eğitiminin öğrenciler üzerindeki farkındalığı artırdığını ve gelecekteki çalışma ortamlarında daha güvenli davranışlar sergilemelerine katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of occupational health and safety course on occupational safety perception of vocational school students. Occupational safety perception refers to the level of individuals' perception of risks in their work environment and taking precautions against these risks. The study was conducted among students of Aydın Adnan Menderes University Söke Vocational School, and the differences between students who took and did not take the occupational health and safety course were compared. The survey method was used in the study and data were collected via Google forms. A total of 403 students participated in the study and the validity and reliability analyses of the scales were conducted using the SPSS 21 program. As a result of the factor analyses conducted on the occupational health and safety perception scale, a single-factor structure was determined, and the social security perception scale was classified into two sub-factors:“OHS Education, Institutional Requirements and Human Rights”and“Applicability and Current Status of OHS”. The findings obtained showed that the perception levels of students who took the occupational health and safety course were statistically significantly higher than those who did not take the course. In addition, it was determined that variables such as gender, age, students' work experience and whether they had a work accident before also have an effect on the perception of work safety. As a result of this study, it was emphasized that it is important to make occupational health and safety training mandatory, to support theoretical knowledge with practical training and to increase cooperation with the sector. The findings show that OSH training increases awareness in students and can contribute to their displaying safer behaviors in future work environments.