Dentin yüzeyine ön işlem olarak uygulanan dimetil sülfoksitin universal adezivlerin uzun dönem bağlanma dayanımına etkisi
Effect of dimethyl sulfoxide applied as pretreatment to the dentin surface on the long-term bond strength of universal adhesives
  1. Tez No: 942319
  2. Yazar: MUHAMMET HİLMİ KOTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA BAYINDIR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Dentin yüzeyine ön işlem olarak uyguladığımız dimetil sülfoksitin (DMSO), universal adezivlerin uzun dönem bağlanma dayanımına etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya çekilmiş 72 adet sağlam insan molar dişi dahil edildi. Daha sonra bu dişler rastgele 12 gruba ayrıldı (n=6). Üç faktörden oluşan bu çalışmada: (i) 2 universal adeziv [Prime Bond Universal (PBU), Scotchbond Universal Plus (SBUp)], (ii) 2 uygulama modu [Etch and Rinse (E&R), Self Etch (SE)], (iii) 3 ön işlem [Kontrol, %50 DMSO, %100 DMSO] kullanıldı. Dişlerin koronal dentin yüzeyleri, su soğutmalı elmas testere ile oklüzal mine bölgesinden kesildi ve yüzeyleri SiC ile cilalandı. Yüzey hazırlama işlemlerinin ardından, kontrol gruplarında yalnızca üretici firma talimatları doğrultusunda işlem yapılırken, DMSO gruplarında bu talimatlara ek olarak ön işlem de uygulandı. Restorasyon için kompozit materyal silikon kalıp yardımıyla tabakalama tekniği ile yerleştirildi ve ışık cihazı ile polimerize edildi. Ardından örneklerimiz rezin-dentin çubuğu ve plakası şeklinde kesildi. Daha sonra tüm örneklerimiz termosiklus cihazında 1 yıla denk gelecek şekilde 5°C - 55°C'de (10.000 döngü) yaşlandırıldı. Rezin-dentin çubuklarının bağlanma dayanımı mikro-gerilim test cihazı kullanılarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effect of dimethyl sulphoxide (DMSO) applied to the dentin surface as a pretreatment on the long-term bond strength of universal adhesives. Materials and Methods: The study included 72 extracted intact human molar teeth. These teeth were then randomly divided into 12 groups (n=6). Three factors were used in this study: (i) 2 universal adhesives [Prime Bond Universal (PBU), Scotchbond Universal Plus (SBUp)], (ii) 2 application modes [Etch and Rinse (E&R), Self Etch (SE)], (iii) 3 pretreatments [Control, 50% DMSO, 100% DMSO]. The coronal dentin surfaces of the teeth were cut from the occlusal enamel area with a water-cooled diamond saw and the surfaces were polished with SiC. After surface preparation, the control groups were treated only according to the manufacturer's instructions, while the DMSO groups were pretreated in addition to these instructions. For the restoration, the composite material was placed by layering technique with the help of a silicone mold and polymerized with a light device. Our specimens were then cut into resin-dentin bars and plates. All specimens were then aged in a thermocycler at 5°C - 55°C (10,000 cycles) for 1 year. The bond strength of the resin-dentin bars was measured using a micro-tension tester.