Cumhuriyet gazetesine göre İkinci Dünya Savaşı'nda Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (1939-1945)
The Union of Soviet Socialist Republics in the Second World War according to the Cumhuriyet newspaper (1939-1945)
  1. Tez No: 942323
  2. Yazar: FURKAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY BENHÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma; 1939-1945 yılları arasında gerçekleşen, dünyanın tamamını derinden etkileyen İkinci Dünya Savaşı dönemini ele almış ve Cumhuriyet Gazetesi'nde, savaşın önemli bir taraf devleti olan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin nasıl işlendiğini incelemiştir. Büyük coğrafi alana sahip olan Sovyetlerin, Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları ve haberlerinde nasıl yer aldığı derin bir şekilde araştırılmıştır. Çalışma, öncelikle savaşın başladığı 1 Eylül 1939 tarihinden, 2 Eylül 1945 Japonya'nın yıkılışı ile biten sürece kadar yaşanan gelişmeleri ele alınmıştır. Türkiye'de basın hayatında yer alan pek çok gazete vardır. Bu gazeteler ışığında İkinci Dünya Savaşı sıkça çalışıldığı saptanmıştır. Bu gazetelerde en yüksek tiraja sahip olan gazete ise Cumhuriyet Gazetesi'dir. Literatürde, Cumhuriyet Gazetesi öncüllüğünde İkinci Dünya Savaşı'nda Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ülkesinin çalışılmadığı tespit edilmiştir. Bu tezde savaşı yakından takip eden Cumhuriyet Gazetesi'nde yazan köşe yazarlarının yazıları araştırılmış ve Sovyetlere bakış açıları ele alınmıştır. Ayrıca gazetede manşet ve sürmanşet altında Sovyetler Birliği ile ilgili yazılan haberler kaynak niteliğinde kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmada Cumhuriyet Gazetesi, Selçuk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi arşivinden, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivinden ve telif eserlerden yararlanılmıştır. Cumhuriyet Gazetesi'nde birbirinden farklı bakış açısına sahip pek çok köşe yazarının engin yorumları incelenmiştir. Köşe yazıları ve haber yazıları incelenirken, savaşın başından sonuna kadar Sovyetler hakkında çoğu zaman Türk-Sovyet ilişkileri olumlamaları yapıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the perspective of the Union of Soviet Socialist Republics in Cumhuriyet Newspaper, which was the leading newspaper of the press during the Second World War, which deeply affected the whole world and took place between 1939 and 1945, is analyzed. How the Soviets, which had a large geographical area, were covered in the columns and news articles in Cumhuriyet Newspaper was investigated in depth. The study primarily focuses on the developments from September 1, 1939, when the war began, to September 2, 1945, when Japan fell. There are many newspapers in the press in Turkey. In the light of these newspapers, it was determined that the Second World War was frequently covered. The newspaper with the highest circulation among these newspapers is Cumhuriyet. In the literature, it has been determined that the Union of Soviet Socialist Republics during the Second World War under the leadership of Cumhuriyet Newspaper has not been studied. In this thesis, the writings of columnists writing in Cumhuriyet Newspaper, which closely followed the war, were researched and their perspectives on the Soviets were analyzed. In addition, the news about the Soviet Union written in the newspaper under the headings and under the subheadings were evaluated by using them as a source. In the study, Cumhuriyet Newspaper, Selçuk University and Istanbul University archives, the State Archive of the Presidency and literature on the subject were used. The vast commentaries of many columnists with different perspectives in Cumhuriyet Newspaper were analyzed. An analysis of opinion columns and news articles reveals that from the beginning to the end of the war, the Soviets were often portrayed in a positive light in terms of Turkish-Soviet relations.