Kişilik özellikleri, hizmet verme yatkınlığı ve adanmışlık ilişkisi
The relationships among personal traits, service orientation and engagement
  1. Tez No: 942324
  2. Yazar: MELİSA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, işgörenlerin kişilik özellikleri ile işe adanmışlık düzeyi arasındaki ilişkide, hizmet verme yatkınlığının aracı rolü incelenmiştir. Araştırmanın evrenini Türkiye genelinde çeşitli kamu ve özel sektör çalışanlarından oluşturmaktadır. Toplam örneklem büyüklüğü 740 kişidir. Araştırmanın verileri, çevrimiçi anket yöntemiyle toplanmıştır. Çalışmada, veri setinin dağılım özelliklerini değerlendirmek amacıyla normallik testleri uygulanmıştır. Ardından, değişkenlere ilişkin temel tanımlayıcı istatistikler hesaplanmış; değişkenler arasındaki ilişkiler korelasyon ve regresyon analizleri aracılığıyla analiz edilmiştir. Aracılık etkisinin test edilmesinde ise hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Verilerden elde edilen sonuçların, insan kaynakları yönetimi süreçlerinde kişilik temelli seçim ve yerleştirme kararlarına katkı sunması; hizmet kalitesini ve çalışan bağlılığını artırmaya yönelik uygulamalara ışık tutması beklenmektedir. Bu yönüyle çalışma hem kuramsal literatüre özgün katkılar sağlamakta hem de uygulayıcılar için pratik öneriler geliştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın sonucunda, kişilik özelliklerinin çalışanların işe adanmışlık düzeyini etkilediği ve bu ilişkide hizmet verme yatkınlığının anlamlı bir aracı rol üstlendiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating role of service orientation in the relationship between employees' personality traits and their level of work engagement was examined. The research population consists of employees from various public and private sector institutions across Turkey. The total sample size is 740 individuals. The data were collected through an online survey. In the study, normality tests were conducted to evaluate the distribution characteristics of the dataset. Subsequently, basic descriptive statistics related to the variables were calculated, and the relationships between variables were analyzed using correlation and regression analyses. In order to test the mediation effect, hierarchical regression analysis was performed. The findings of the study are expected to contribute to human resource management processes by informing personality-based selection and placement decisions and to shed light on practices aimed at improving service quality and employee commitment. In this respect, the study aims to provide both a theoretical contribution to the literature and practical recommendations for practitioners. As a result of the study, it was revealed that personality traits affect employees' level of work engagement, and service orientation plays a significant mediating role in this relationship.