Uluslararası antlaşmaların ulusal hukukta yürürlüğe girmesi bağlamında ulusal hukuk düzenine özgü uyum sorunlarının giderilmesi: Kazakistan özelinde bir inceleme
Elimination of harmonisation problems specific to the national legal order in the context of the entry into force of international treaties in national law: An analysis specific to Kazakhstan
- Tez No: 942338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM İLKER MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tezde, Kazakistan Cumhuriyeti'nin bağımsız bir devlet olarak uluslararası topluma entegrasyonu süreci çerçevesinde, uluslararası antlaşmaların ulusal hukuk sistemine dâhil edilmesi ve uygulanması meselesi kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmada, uluslararası antlaşmaların iç hukukta sahip olduğu konum anayasal ve yasal temelleriyle birlikte ele alınmakta; bu süreçte yasama, yürütme ve yargı organlarının görev ve sorumlulukları ayrıntılı şekilde analiz edilmektedir. Ayrıca, antlaşmaların normatif hukuk hiyerarkisindeki yeri açıklığa kavuşturularak teorik ve uygulamalı bir çerçeve sunulmuştur. Sadece teorik yaklaşımlarla sınırlı kalınmaksızın, Kazakistan'ın uygulamada karşılaştığı deneyimler somut örneklerle ortaya konulmuş; karşılaştırmalı hukuk yöntemi aracılığıyla seçilmiş yabancı ülkelerin düzenlemeleriyle mukayeseler yapılmıştır. Astana Uluslararası Finans Merkezi'nin (AIFC) özel hukuki statüsüne ayrı bir bölüm ayrılmış; merkezin hem ulusal hukuk sistemine entegre yapısı hem de uluslararası normlarla ilişkisi bağlamında taşıdığı özgünlük detaylı biçimde ele alınmıştır. Bununla birlikte, benzer niteliklere sahip İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nin (İFM) hukuki yapılanması da karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Tez kapsamında, 2022 yılında Kazakistan'da gerçekleştirilen reformların ardından uluslararası antlaşmaların iç hukukta uygulanmasına ilişkin ortaya çıkan gelişmeler kapsamlı şekilde analiz edilmiştir. Mevcut düzenlemelerin uygulamadaki yansımaları değerlendirilmiş ve sistemde gözlemlenen kurumsal ve normatif nitelikteki bazı aksaklıklar da ele alınmıştır. Son olarak, uluslararası antlaşmaların ulusal hukuk üzerindeki etkileri ile ulusal hukukun uluslararası normlarla kurduğu etkileşim çok boyutlu bir yaklaşımla değerlendirilmiş; Kazakistan'ın bu alandaki tecrübesi, hem teorik hem pratik katkılarla bütüncül bir perspektiften sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the issue of incorporation and implementation of international treaties into the national legal system of the Republic of Kazakhstan, within the context of the country's integration into the international community as an independent state, is examined comprehensively. The study addresses the position of international treaties within domestic law, along with their constitutional and legal foundations; and it provides a detailed analysis of the roles and responsibilities of the legislative, executive, and judicial branches in this process. Additionally, the normative position of treaties within the legal hierarchy is clarified, offering both a theoretical and practical framework. Beyond theoretical approaches, Kazakhstan's practical experiences and challenges are presented through concrete examples, and comparative legal methodology is employed to draw comparisons with the regulations of selected foreign countries. A separate section is dedicated to the special legal status of the Astana International Financial Centre (AIFC); the Centre's unique features are examined in detail in terms of both its integration into the national legal system and its relationship with international norms. Furthermore, the legal structure of the Istanbul Financial Center (IFC), which shares similar characteristics, is also analyzed comparatively. The thesis extensively analyzes the developments concerning the application of international treaties in domestic law following the reforms carried out in Kazakhstan in 2022. The practical implications of the current regulations have been assessed, and some institutional and normative shortcomings observed in the system have been addressed. Finally, the effects of international treaties on national law, as well as the interaction between domestic law and international norms, are evaluated from a multidimensional perspective; Kazakhstan's experience in this field is presented from a holistic point of view, with both theoretical insights and practical contributions.