Öğretmenlerin örgütsel sinizm seviyelerinin araştırılması: Şanlıurfa ilinde bir uygulama
Investigation of teachers organizational cynicism levels: An application in Şanlıurfa province
- Tez No: 942337
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, Şanlıurfa ilinde özel ve devlet okullarında görev yapan ilkokul ve ortaokul öğretmenlerinin örgütsel sinizm düzeylerini belirlemek ve bu düzeylerin cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, kıdem, branş ve okul türü gibi değişkenlerle ilişkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Betimsel araştırma modeli kapsamında yürütülen bu çalışmada, veri toplama aracı olarak demografik bilgiler ve örgütsel sinizm ölçeğini içeren bir anket kullanılmıştır. Çalışmaya özel okul ve devlet okulunda görev yapan 194 öğretmen katılmış ve verilere betimleyici istatistik testler yapılmıştır. Bulgular, öğretmenlerin örgütsel sinizm seviyelerinin genel olarak orta düzeyde olduğunu göstermiştir. Yaş, kıdem ve branş değişkenleri bazı alt boyutlarda anlamlı farklılıklar gösterirken, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu ve okul türü değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Öğretmenlerin örgütsel sinizm algılarının genel olarak bağımsız olduğu, ancak mesleki deneyim ve yaş gibi faktörlerin bazı boyutlarda etkili olabileceği görülmüştür. Çalışmanın ortaya koyduğu bulgular ışığında öğretmenlerin örgütsel sinizm düzeylerinin eğitim durumuna göre değişmediğini göstermektedir. Yüksek lisans/doktora derecesine sahip öğretmenlerin sinizm düzeylerinin üniversite mezunlarına kıyasla biraz daha yüksek olduğu görülmekle birlikte, bu fark istatistiksel olarak anlamlı bir düzeye ulaşmamıştır. Bu bulgu, öğretmenlerin örgütsel sinizm algılarının eğitim düzeyinden bağımsız olduğu sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the organizational cynicism levels of primary and secondary school teachers working in Şanlıurfa province and to examine the relationship between these levels and variables such as gender, age, marital status, education level, seniority, branch and school type. In this study conducted within the scope of the descriptive research model, a questionnaire including demographic information and organizational cynicism scale was used as the data collection tool. 194 teachers participated in the study and descriptive statistical tests were performed on the data. The findings showed that the organizational cynicism levels of teachers were generally at a moderate level. While age, seniority and branch variables showed significant differences in some sub-dimensions, no significant difference was found in terms of gender, marital status, education level and school type variables. As a result, it was seen that teachers' organizational cynicism perceptions were generally independent, but factors such as professional experience and age could be effective in some dimensions. In the light of the findings of the study, it was shown that teachers' organizational cynicism levels did not change according to their educational status. Although it was observed that the cynicism levels of teachers with master's/doctorate degrees were slightly higher than university graduates, this difference did not reach a statistically significant level. This finding suggests that teachers' organizational cynicism perceptions are independent of their level of education.