Ameliyathane hemşirelerinde ameliyathane yönetimi tutumunun hemşirelerin iş motivasyonuyla ilişkisinin incelenmesi
An investigation into the relationship between operating surgical nurses' attitudes toward operating room management and nurses' job motivation
- Tez No: 942342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE VATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, ameliyathane hemşirelerinde ameliyathane yönetimi tutumunun hemşirelerin iş motivasyonuyla ilişkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı-İlişkisel nitelikte yapılan çalışmanın evrenini Ege Üniversitesi Hastanesi (Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi) ile Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi ameliyathanelerinde görev yapan hemşireler oluşturmaktadır. Veriler 15 Temmuz- 10 Eylül 2024 tarihleri arasında en az bir yıldır görev yapan ve araştırma için gönüllü 105 hemşire ile yüz yüze anket yöntemi ile toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Tanıtım Formu, Ameliyathane Yönetimi Tutum Ölçeği ve İş Motivasyonu Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 27.0 versiyon paket programı, Bağımsız Örneklem t Testi, Mann Whitney U Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Kruskal Wallis H Testi, Ki-Kare Teati ve Posthoc testleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Ameliyathane Yönetimi Tutum Ölçeği'nin toplamından aldıkları puanların ortalaması 166,75 ± 15,28 olarak bulunmuştur. Hemşireler en fazla stres ve tükenmişliği en az ise liderliği puanlamıştır. Hemşirelerin demografik özelliklerinden cinsiyet ve eğitim durumuna göre Ameliyathane Yönetimi Tutum Ölçeği Liderlik, İş Değeri ve Hata Prosedürler alt boyutları arasında istatistiksel anlamlı farklar bulunmuştur. Hemşirelerin İş Motivasyon Ölçeği'nin toplamından aldıkları puanların ortalaması 16,84 ± 4,01 olarak bulunmuştur. Hemşirelerin yaşlarına göre İş Motivasyon Ölçeği puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Hemşirelerin Ameliyathane Yönetimi Tutum Ölçeği ile İş Motivasyon Ölçeği puanları arasında Bilgi Paylaşma, Ekip Çalışması ve Kurumsal Ortam alt boyutlarında istatistiksel farklar bulunmuştur. Sonuç: Çalışmadan elde edilen verilere göre hemşirelerin Ameliyathane Yönetimi Tutum Ölçeği ile İş Motivasyonu Ölçeği puanları arasında pozitif yönlü zayıf düzey ilişki bulunmuştur. Ameliyathane yönetimi tutumunun geliştirilmesinin ameliyathanede çalışan hemşirelerin iş motivasyonlarını yükseltici bir şekilde katkı sağlayacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the relationship between operating room management attitudes of operating room nurses and their job motivation. Method: The population of the descriptive-relational study is comprised of nurses working in the operating rooms of Ege University Hospital (Health Practice and Research Center) and Dokuz Eylül University Research and Practice Hospital. The data was collected between 15 July and 10 September 2024 through face-to-face survey method with 105 nurses who had been working for at least one year and volunteered for the research. The data collection tools used were the Personal Introduction Form, Operating Room Management Attitude Scale, and Work Motivation Scale. Data analysis was conducted using the SPSS 27.0 software package, including the Independent Sample t Test, Mann Whitney U Test, One-Way Analysis of Variance, Kruskal Wallis H Test, Chi-Square Test, and Posthoc tests. Results: The average score of the nurses from the Operating Room Management Attitude Scale was found to be 166.75 ± 15.28, with nurses rating stress and burnout the highest and leadership the lowest. Statistically significant differences were found between the Leadership, Work Value, and Error Procedures sub-dimensions of the Operating Room Management Attitude Scale, according to the demographic characteristics of nurses, gender, and educational level. The average score of the nurses from the Work Motivation Scale was found to be 16.84 ± 4.01, with a statistically significant difference found in nurses' ages. Statistical differences were also found between nurses' scores in the sub-dimensions of Information Sharing, Teamwork, and Institutional Environment in both the Operating Room Management Attitude Scale and Work Motivation Scale. Conclusion: According to the data obtained from the study, a weak positive relationship was found between the scores on the nurses' Operating Room Management Attitude Scale and Work Motivation Scale. It has been determined that improving the operating room management attitude will contribute to increasing the work motivation of nurses working in the operating room.