Moskowitz arteri ve intermezenterik bağlantılar: Arteria mesenterica superior ve inferior arasındaki kollaterallerin kapsamlı incelemesi
The artery of Moskowitz and intermesenteric connections: A comprehensive review of the collaterals between superior and inferior mesenteric arteries
- Tez No: 942343
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜLER YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş: Colon transversum ve colon descendens arasında mezokolon içerisinde yer alan intermezenterik arteryel bağlantılar çeşitli varyasyonlar göstermektedir. Bu damarlar a. mesenterica superior ve inferior'un dalları arasında oluşur ve Moskowitz arteri, Riolan arkı ve Drummond arteri olarak adlandırılır. Bu çalışmada, kadavralarda Moskowitz arterinin insidansını göstermeyi, aynı zamanda a. mesenterica superior ve inferior arasındaki intermezenterik anastomozların varlığını ve bunların seyrini göstermeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmaya toplam 10 kadavra (6 kadın, 4 erkek) dahil edildi. Kadavralarda tüm kolonun peritoneal bağlantılarından serbestleştirilmesinden sonra arter diseksiyonu aort bifurkasyonu referans alınarak gerçekleştirildi. Bifurkasyonun proksimali takip edilerek a. mesenterica inferior ve dalı olan a. colica sinistra diseksiyonu gerçekleştirildi. Colon transversum mezosu içerisinde a. colica media diseksiyonu gerçekleştirildikten sonra intermezenterik anastomozların (Moskowitz arteri ve Riolan arkı) varlığı gösterildi. Bulgular: Yapılan diseksiyonlarda 10 kadavranın sadece 3'ünde Moskowitz arteri saptandı ve toplam 7 kadavrada Riolan arkı izlendi. Tüm kadavralarda Drummond arteri görüldü. Çalışmada 2 kadavrada Moskowitz arteri ve Riolan arkı aynı anda görülürken, 2 kadavrada Moskowitz arteri ve Riolan arkı bulunmadan sadece Drummond arteri görüldü. Sonuçlar: İntermezenterik anastomozların varlığı özellikle colon transversum, flexura coli sinistra ve colon descendens'in arteryel beslenmesinde önemli derecede katkı sağlamaktadır. Klinik olarak bu intermezenterik bağlantılar insanlarda düşük insidansta görülse de, bu bölgeye yönelik yapılacak cerrahi girişimlerde damar yapıları dikkatli şekilde disseke edilmeli ve korunmalıdır. Aksi takdirde, arteryel yapıların zarar görmesi halinde kolon beslenmesi olumsuz yönde etkilenebilmekte ve postoperatif dönemde anastomoz kaçağı, iskemi ve nekroz gibi komplikasyonlar meydana gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Intermesenteric arterial connections within the mesocolon between the transverse colon and the descending colon show various variations. These vessels are formed between the branches of the superior and inferior mesenteric arteries and are called the Moskowitz artery, arch of Riolan and Drummond artery. In this study, we aimed to show the incidence of the Moskowitz artery and intermesenteric anastomoses in cadavers. Methods: A total of 10 cadavers (4 male, 6 female) were included in the study. Taking aortic bifurcation as the starting point, the inferior mesenteric artery and its branch, the left colic artery, were dissected. Within the mesocolon transversum, the middle colic artery dissection and the presence of intermesenteric anastomoses were demonstrated. Results: In the dissections, Moskowitz artery was detected in only 3 cadavers and the arch of Riolan was observed in 7 cadavers. Drummond artery was seen in all cadavers. Moskowitz artery and arch of Riolan were seen simultaneously in 2 cadavers, while only Drummond artery was seen without Moskowitz artery and Riolan arch in 2 cadavers. Conclusion: The presence of intermesenteric anastomoses contributes significantly to the arterial supply of the transverse colon, splenic flexure and the descending colon. Although clinically these intermesenteric connections are seen in the population with a low incidence, these structures should be carefully dissected and protected during surgical interventions. Otherwise, if arterial structures are damaged, the arterial supply to these colon segments may be negatively affected and complications such as anastomotic leakage, ischemia and necrosis may occur in the postoperative period.