Vegan ve akdeniz diyetinde yer alan bazı yemeklerin besin değerlerinin ulusal gıda verileri kullanılarak uluslararası yemek tarifi hesaplama yöntemiyle belirlenmesi
Determination of the nutritional values of some dishes in vegan and mediterranean diets using national food data by international recipe calculation methods
  1. Tez No: 942341
  2. Yazar: MERVE ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, sıklıkla daha düşük kolesterol seviyesi, daha düşük tansiyon seviyesi ve daha az tip 2 diyabet riski gibi birçok sağlık faydalarıyla ilişkilendirilen Vegan Diyeti ve Akdeniz Diyeti'nin sağlıklı beslenme yönünden değerlendirilip, bu diyetleri uygularken tüketilebilecek olan bazı yemeklerin besin değerlerini hesaplamak, pişirme ve hazırlama aşamaları sonucunda bu değerlerin nasıl değiştiğini görmek ve literatürde bu alandaki eksikliği gidermeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda bu diyetleri uygularken tüketilebilecek 16 farklı yemek değerlendirilmiş ve pişirme sonrası kalan mikro besin ögeleri TURKOMP ve USDA verileri kullanılarak, EuroFIR kılavuzuna göre hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar sağlıklı bir değerlendirme olması için 1 porsiyonda ve 500 kaloride olmak üzere 2 kategori olarak karşılaştırma yapılmıştır. Sonuç olarak; makro besin ögesi bakımından Vegan Diyet daha dengeli bulunurken, mikro besin ögesi ve protein ihtiyacını karşılama konusunda Akdeniz Diyeti, Vegan Diyet' e göre daha üstün bulunmuştur. Ayrıca pişirmeye bağlı en fazla besin değeri kaybı; B12, B6, folat ve C vitamini başta olmak üzere vitaminlerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to; evaluate Vegan and Mediterranean diets in terms of healthy eating, which are often associated with many health benefits such as lower cholesterol levels, lower blood pressure levels, and reduced risk of type 2 diabetes. It intends to calculate the nutritional values of certain meals that can be consumed while following these diets, observe how these values change during cooking and preparation stages, and address the existing gap in the literature. In this study, 16 meals commonly consumed in Vegan and Mediterranean diets were assessed, and the remaining micronutrients were calculated according to the EuroFIR guidelines using TURKOMP and USDA data. The results were compared in two categories, serving size and 500 calories, to ensure a comprehensive evaluation. In conclusion; While the Vegan Diet was found to be more balanced in terms of macronutrients, the Mediterranean Diet is considered superior to the Vegan Diet in providing the needs for micronutrients and protein needs. Additionally, the highest loss of nutritional value due to cooking is observed in vitamins, especially B12, B6, folate and vitamin C.