Türkiye'de il düzeyinde afet yönetimi örgütlenmesi: Yozgat ili örneği
Disaster administration organization at provincial grade in Turkey: The case of Yozgat province
  1. Tez No: 942347
  2. Yazar: BÜŞRA ÜÇOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GÖKHAN HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Afet, bir toplumun ciddi tehditlerle karşı karşıya kaldığı ve yerel kaynakların bu tehditleri yönetmede yetersiz kaldığı bu nedenle ulusal kaynakların devreye alınmasının gerektiği durumlardır. Bu tür olaylar, büyük can ve mal kayıplarına yol açabilir ve genellikle beklenmedik, istenmeyen durumlar ortaya çıkar. Sürekli afet riskiyle karşılaşma durumu hem özel hem de kamu sektörünün bu tür olaylara karşı hazırlıklı olmasını zorunlu kılar. Ülkemizde, 2009 yılında kabul edilen 5902 sayılı yasa çerçevesinde Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) kurulmuştur. AFAD, afetlere ilişkin temel sorumlulukları üstlenen bir kurum olarak faaliyet gösterir ve devletin afetlere karşı daha etkili ve bilinçli bir yaklaşım sergilemesi açısından büyük bir öneme sahiptir. Afetlere yönelik hazırlık, zarar azaltma ve müdahale süreçlerinde kamu yönetimi vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlama sorumluluğunu taşır. Türkiye, afetlerle karşılaşan bir ülke olduğu için güçlü bir afet yönetimi sistemine ihtiyaç duymaktadır. Türkiye'de afet yönetimi uygulamalarında merkezi ve yerel yönetimlerin üstlendiği roller bu rollerin ne kadar etkin bir şekilde yerine getirildiği afet öncesi, afet sırasında ve afet sonrası yapılan planlamaların ve çalışmaların yeterliliği büyük önem taşır. Bu çalışmada, Türkiye'deki afet örgütlenmesi, Yozgat örneği üzerinden ele alınmaktadır. Çalışma, MAXQDA 2024 yazılımı kullanılarak yapılan veri analiziyle sonuçlandırılmıştır. Yozgat'ta gerçekleştirilen bu tez aynı zamanda alana katkı sağlayan ilk orijinal çalışma olma özelliği taşımaktadır. Türkiye'de yerel düzeyde afet yönetiminin daha verimli hale getirilmesine yönelik önemli bulgular sunmaktadır
Özet (Çeviri)
Disasters are situations in which a society faces severe threats, and local resources fail to manage these threats, necessitating the involvement of national resources. These events can lead to significant loss of life and property, often resulting in unexpected and undesired circumstances. The constant risk of disasters compels both the private and public sectors to be adequately prepared for such events. In Turkey, the Disaster and Emergency Administration Authority (AFAD) was established in 2009 under the framework of Law No. 5902. AFAD plays a crucial role as the institution responsible for managing disasters and is vital for ensuring that the government adopts a more effective and conscious approach to disaster administration. In the processes of disaster preparedness, mitigation, and response, public administration bears the responsibility of ensuring the safety of citizens' lives and property. Since Turkey frequently encounters disasters, it requires a robust disaster administration system. The roles played by central and local governments in disaster administration in Turkey, and the effectiveness with which these roles are carried out, are of significant importance. This includes the planning and efforts made before, during, and after disasters. This study focuses on disaster organization in Turkey, specifically through the example of Yozgat. The research concludes with data analysis conducted using MAXQDA 2024 software. This thesis, carried out in Yozgat, is the first original study contributing to the field. It provides significant findings aimed at improving local-level disaster administration in Turkey.