Raûf Ahmed ve Râgıb Râif'in 'Boğazlar Mes'elesi' adlı eserinin transkripsiyonu, sadeleştirilmesi ve değerlendirilmesi
Transcription, simplification and evaluation of Raûf Ahmed and Râgıb Râif's work named 'The Question of Straits'
  1. Tez No: 942346
  2. Yazar: FAZİLET FATMA YEŞİLBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAYİM TÜRKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Jeopolitik önemi nedeniyle, tarih boyunca ilk çağlardan itibaren mücadele konusu olan boğazlar, İstanbul'un fethiyle birlikte tamamen Türk hâkimiyeti altına girmiştir. Kendisini Bizans İmparatorluğu'nun vârisi olarak gören Rusya'nın, I. Petro döneminden itibaren boğazları ve İstanbul'u ele geçirme konusundaki politikası, başta İngiltere olmak üzere diğer Avrupa devletlerini, Rusya'yı engelleme siyasetine yöneltmiştir. 17. ve 18. yüzyıllarda bir Osmanlı - Rus meselesi olarak ortaya çıkan Boğazlar Meselesi, 19. yüzyılda Avrupa devletlerinin de dâhil olmasıyla birlikte, uluslararası bir mesele hâline gelmiştir. Birinci Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle birlikte, işgal edilen Osmanlı topraklarının akıbetinin, savaş sonrası yapılacak barış müzakerelerinde Osmanlı Devleti lehine belirlenmesini temin için, müzakerelere katılacak Osmanlı bürokratlarını bilgilendirmek üzere, Hariciye Nezaretinde kurulan ve diplomatlardan oluşan komisyonlara her bir mesele hakkında rapor hazırlama görevi tevdi edilmiştir. Bu çalışmada, Paris Sefaret-i Seniyyesi Müsteşarı Raûf Ahmed ve Londra Sefaret-i Seniyyesi Müsteşarı Râgıb Râif tarafından, 1916'da Osmanlı Türkçesi dilinde kaleme alınan ve müzakerelerde ele alınacak konulardan en önemlisi olarak kabul edilen, Boğazlar Mes'elesi adlı raporun transkripsiyonu, sadeleştirilmesi ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Söz konusu eserde, Boğazlar Meselesi'nin ortaya çıkışından 19. yüzyıl sonlarına kadarki süre boyunca geçirdiği evreler ve bu sırada meydana gelen konu ile ilgili diğer siyasi olaylar; resmî yazışma belgeleri, uluslararası antlaşma metinleri ve telgraflar gibi birinci el kaynaklar kullanılarak ele alınmıştır. Gerek eserin hazırlanmasında kullanılan önemli kaynaklar ve gerekse müelliflerinin dönemin çok kıymetli iki diplomatı olması bakımından, bilgi ve donanımları ve meseleyi devlet adamı bakış açısıyla ele almış olmaları eserin kıymetini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to its geopolitical importance, the straits, which have been the subject of struggle throughout history since the early ages, came completely under Turkish rule with the conquest of Istanbul. The policy of Russia, which saw itself as the heir of the Byzantine Empire, to seize the straits and Istanbul since the reign of Peter I led other European states, especially Britain, to a policy of preventing Russia. Having emerged in the 17th and 18th centuries as an Ottoman-Russian issue, the issue of the straits became an international issue with the involvement of European states in the 19th century. With the outbreak of the First World War, in order to ensure that the fate of the occupied Ottoman territories would be determined in favor of the Ottomans in the peace negotiations to be held after the war, the commissions established at the Ministry of Foreign Affairs and composed of diplomats were assigned the task of preparing reports on each issue in order to inform the Ottoman bureaucrats who would participate in the negotiations. This study transcribes, simplifies and evaluates the report on the Straits Question, which was written in Ottoman Turkish in 1916 by Raûf Ahmed, Undersecretary of the Paris Embassy, and Râgıb Râif, Undersecretary of the London Embassy, and which was considered to be the most important issue to be discussed in the negotiations. In this work, the phases of the Straits Question from its emergence until the end of the 19th century and other political events that took place during this period are discussed by using first-hand sources such as official correspondence documents, international treaty texts and telegrams. Both the important sources used in the preparation of the work and the fact that its authors were two highly esteemed diplomats of the period, with their expertise and ability to approach the issue from a statesman's perspective, enhance the value of the work.