Robotik radikal prostatektomi yapılan hastalarda ngal ölçümleriyle böbrek hasarının değerlendirilmesi
Evaluation of kidney damage using ngal measurements in patients undergoing robotic radical prostatectomy
  1. Tez No: 942348
  2. Yazar: ASLI DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP NUR AKÇABOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: Akut böbrek hasarı (ABH), laparoskopik cerrahilerden sonra görülebilen önemli bir komplikasyondur. ABH'nin erken teşhisi, önleyici terapötiklerin erken uygulanma olasılığı nedeniyle önemlidir. Nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalin (NGAL), son yıllarda kullanılmaya başlayan, erken tanı imkanı sağlayan bir biyobelirteçtir. Bu çalışmanın temel amacı, robotik yardımlı laparoskopik radikal prostatektomi (RYLRP) hastalarında, böbrek fonksiyon testlerini değerlendirmede erken tanı açısından serum NGAL ölçümünün erken bir belirteç olarak kullanımını değerlendirmektir. Çalışmanın sekonder amacı ise takip edilecek parametrelerle (yaş, vücut kitle indeksi (VKI), yandaş hastalık, ASA (American Society of Anesthesiologists) skoru, ortalama arter basıncı (OAB), intraabdominal basınç (İAB), cerrahi süre, hipoksi, hiperkarbi gibi hemodinamik parametrelerle ABH gelişimi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Robotik yardımlı laparoskopik radikal prostatektomi planlı elektif şartlarda, genel anestezi alacak, ASA1-3, 18-80 yaş arası, 60 hasta dahil edilmiştir. Çalışma prospektif gözlemsel bir çalışmadır. Hastalar ameliyathaneye alınınca anestezi kliniğinin standart çalışma düzenine uyacak şekilde; non- invaziv arteriyel kan basıncı takibi, 5 kanallı EKG ve pulse oksimetre ile monitörize edilerek vaka boyunca hemodinamik verileri kaydedilmiştir. Peroperatif 0., 2. ve 6. saatte kan örnekleri alınarak NGAL değerleri bakılmıştır. Postoperatif 24. Ve 48. Saat üre, kreatinin ve GFR değerleri için kan değerlerine bakılmıştır. Vaka boyunca saatlik idrar çıkışı diğer komplikasyonlar kaydedilmiştir. Bulgular: Hastaların NGAL değerlerinin zamana bağlı olarak artış gösterdiği ve 0.saat, 2.saat, 6.saatler arasında bu farklılığın istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edilmiştir. NGAL değerleri ikili karşılaştırma sonuçlarına baktığımızda 0. saat- 6.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Acute kidney injury (AKI) is a significant complication that can occur following laparoscopic surgeries. The early diagnosis of AKI is crucial due to the potential for the timely application of preventive therapeutic measures. Neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL) has emerged in recent years as a biomarker that enables early diagnosis. The primary objective of this study is to evaluate the use of serum NGAL measurement as an early biomarker for assessing renal function tests in patients undergoing robotic-assisted laparoscopic radical prostatectomy (RYLRP). The secondary objective of the study is to investigate the relationship between AKI development and parameters such as age, body mass index (BMI), comorbidities, ASA (American Society of Anesthesiologists) score, mean arterial pressure (MAP), intraabdominal pressure (IAP), surgical duration, hypoxia, and hypercapnia, among other hemodynamic variables. Materials and Methods: This study included 60 patients aged between 18-80 years, classified as ASA 1-3, who were scheduled to undergo elective robot-assisted laparoscopic radical prostatectomy under general anesthesia. It was designed as a prospective observational study. Upon admission to the operating room, patients were monitored according to the standard protocol of the anesthesia clinic, including non-invasive arterial blood pressure measurement, a 5-lead ECG, and pulse oximetry, and their hemodynamic data were recorded throughout the procedure. Blood samples were collected at perioperative 0th, 2nd, and 6th hours to assess NGAL levels. Additionally, blood samples were analyzed at postoperative 24th and 48th hours to measure urea, creatinine, and glomerular filtration rate (GFR) values. Urine output was monitored on an hourly basis, and any observed complications were systematically documented. Results: It has been determined that the NGAL levels of patients increase over time and that this difference is statistically significant between 0 hour, 2 hours, and 6 hours.