Eğitim fakültesi öğrencilerinin istihdam edilebilirlik algılarında sosyal, kültürel ve psikolojik sermaye düzeylerinin rolü (Mersin Üniversitesi örneği)
The role of social, cultural and psychological capital levels in the employability perception of faculty of education students (Mersin University example)
  1. Tez No: 942353
  2. Yazar: EŞREF BELLUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmanın amacı eğitim fakültesi öğrencilerinin sosyal, kültürel ve psikolojik sermaye düzeylerinin istihdam edilebilirlik algılarını yordama durumlarının incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 eğitim öğretim yılında Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesinde bulunan 8 lisans bölümünde eğitimlerine devam etmekte olan 883 (672 kadın, 211 erkek) gönüllü üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Algılanan Gelecekteki İstihdam Edilebilirlik Ölçeği, Üniversite Öğrencilerine Yönelik Sosyal Sermaye Ölçeği, Kültürel Sermaye Ölçeği ve Psikolojik Sermaye Algıları Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin istatistiki analizleri SPSS 27 kullanılarak yapılmıştır. Yordanan değişken ve yordayıcı değişkenler arasındaki ilişkileri test etmek amacıyla Betimsel İstatistikler ve Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre istihdam edilebilirlik algıları orta düzeyde bulunmuştur. Bölümler arası anlamlı farklılıklar gözlemlenmiş, özellikle Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü öğrencilerinin istihdam edilebilirlik algılarının diğer bölüm öğrencilerine göre daha yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Çoklu regresyon analizi sonucunda sosyal, kültürel ve psikolojik sermaye değişkenlerinin tamamı istihdam edilebilirlik algısını anlamlı düzeyde yordadığı tespit edilmiştir. Cinsiyet ve sınıf düzeyi değişkenlerinin anlamlı birer yordayıcı olmadıkları tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda istihdam edilebilirlik algısını geliştirmek için psikolojik dayanıklılığı arttırıcı destek programları, sosyal ağları kurma becerilerini güçlendiren uygulamalar ve kültürel kapasiteyi geliştiren etkinliklerin yükseköğretim kurumlarında yaygınlaştırılması gerektiği önerilmiştir. Aynı zamanda KPSS ve AGS'ye alternatif kariyer yolları konusunda bilgilendirmeler yapılarak mezun istihdam esnekliğinin arttırılabileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine whether the social, cultural and psychological capital levels of education faculty students predict their employability perceptions. The study group consists of 883 (672 female, 211 male) volunteer university students who are continuing their education in 8 undergraduate departments at Mersin University Faculty of Education in the 2024-2025 academic year. The research data were obtained using the Personal Information Form, Perceived Future Employability Scale, Social Capital Scale for University Students, Cultural Capital Scale and Psychological Capital Perceptions Scale. Statistical analyzes of the data were made using SPSS 27. Descriptive Statistics and Multiple Regression Analysis were used to test the relationships between the predicted variable and predictor variables. According to the research findings, employability perceptions were found to be at a moderate level. Significant differences were observed between the departments, and it was determined that especially the employability perceptions of the Psychological Counseling and Guidance department students were higher than the students of other departments. As a result of multiple regression analysis, it was determined that all social, cultural and psychological capital variables significantly predicted the perception of employability. It was determined that gender and class level variables were not significant predictors. As a result of the research, it was suggested that support programs that increase psychological resilience, practices that strengthen the skills of establishing social networks and activities that develop cultural capacity should be widespread in higher education institutions in order to improve the perception of employability. It was also suggested that graduate employment flexibility could be increased by providing information on alternative career paths to KPSS and AGS.