CAMELS değerlendirme stratejisi açısından banka performansının çok kriterli karar verme yöntemleriyle analizi
Analysis of bank performance in terms of CAMELS assessment strategy using multi-criteria decision making methods
- Tez No: 942354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Küreselleşme süreci ve artan rekabetin makro düzeyde hissedildiği günümüz ekonomik ortamında, bankalar finansal sistem içerisinde hem fon arz eden aktörler hem de fon talep eden taraflar açısından kritik roller üstlenmektedir. Bu bağlamda, finansal sistemin işleyişinde temel finansal aracılar konumunda bulunan bankaların, faaliyetlerinin sürekli denetime tabi tutulması, performanslarının izlenmesi ve ölçülmesi, elde edilen verilerin ise nesnel kriterlerle değerlendirilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu tür analizler, yalnızca banka özelinde değil, aynı zamanda finansal istikrarın sürdürülmesi ve makroekonomik kırılganlıkların önlenmesi açısından da stratejik bir işlev üstlenmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türk bankacılık sektöründe faaliyet gösteren mevduat bankalarının 2018-2023 dönemine ilişkin çok boyutlu sürdürülebilirlik performansını analiz etmektir. bu çalışmada, Türk mevduat bankacılığı sektöründe bünyesinde faaliyet gösteren ve aktif yapısı açısından en büyük piyasa payına sahip 15 mevduat bankasının 2015-2023 dönemine ilişkin CAMELS kriterlerine dayalı kurumsal finansal performansının analiz edilerek değerlendirilebilmesi için entegre bir karar verme modelinin önerilmesi amaçlanmıştır. Önerilen modelin sağlamlığını kontrol etmek amacıyla çeşitli duyarlılık ve kıyaslama analizleri yapılmıştır. Diğer taraftan çok boyutlu sürdürülebilirlik performansı açısından en başarılı banka Garanti BBVA'dır. Ayrıca, duyarlılık ve karşılaştırma analizleri, bu çalışmadaki entegre çerçevenin bankaların sürdürülebilirlik performansının değerlendirilmesinde kullanılabilecek güçlü, güvenilir ve faydalı bir karar aracı olduğunu kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's economic environment, where the globalization process and increasing competition are felt at the macro level, banks play critical roles in the financial system in terms of both fund supplying actors and fund demanding parties. In this context, it is of great importance that the activities of banks, which are the main financial intermediaries in the functioning of the financial system, are subject to continuous supervision, their performances are monitored and measured, and the data obtained are evaluated with objective criteria. Such analyses assume a strategic function not only for banks but also for maintaining financial stability and preventing macroeconomic vulnerabilities. The purpose of this study is to analyze the multidimensional sustainability performance of deposit banks operating in the Turkish banking sector for the period 2018-2023. this study aims to propose an integrated decision-making model to analyze and evaluate the corporate financial performance of 15 deposit banks operating in the Turkish deposit banking sector with the largest market share in terms of asset structure based on CAMELS criteria for the period 2015-2023. In order to check the robustness of the proposed model, various sensitivity and benchmarking analyses were conducted. On the other hand, Garanti BBVA is the most successful bank in terms of multidimensional sustainability performance. In addition, sensitivity and benchmarking analyses are used in the integrated decision-making model in this study.