Hastanemiz çocuk sağlığı ve hastalıkları kliniği'nde yatan mıs-c ve kawasaki tanılı hastaların klinik ve laboratuvar bulguları açısından karşılaştırılması
Comparison of clinical and laboratory findings in patients admitted to our hospital's pediatric health and diseases clinic with mis-c and kawasaki diagnoses
  1. Tez No: 942377
  2. Yazar: MERVE AKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP ÇAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş ve Amaç: Kawasaki hastalığı en sık 5 yaş altı çocuklarda görülen klinik olarak ateş, bilateral nonpürülan konjonktivit, oral mukozalarda değişiklikler, polimorf döküntü, ekstremite değişiklikleri ve servikal lenfadenopati ile karşımıza çıkan kardiyovasküler hasar riskinin olduğu bir vaskülit tablosudur. Çocuklarda multisistem inflamatuar sendrom ise 2019 yılında ortaya çıkan şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2'nin neden olduğu, başta kardiyovasküler sistem olmak üzere tüm sistemleri tutabilen pediatrik hiperinflamasyon sendromudur. Bu çalışmamızdaki amacımız her iki hastalığın demografik, klinik, laboratuvar ve görüntüleme bulguları ile tedavi yöntemlerini karşılaştırarak aradaki farkları bulmak suretiyle literatüre katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak tasarlanan bu çalışmaya 1 ay-18 yaş aralığında olmak üzere Kawasaki tanılı 25 ve çocuklarda multisistem inflamatuar sendrom tanısı almış 49 çocuk hasta dahil edildi. Tüm hastaların demografik özellikleri, klinik, laboratuvar bulguları, tedavi yöntemleri ile bulguları geriye yönelik olarak hastane otomasyon sisteminden alınmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Kawasaki disease is a type of vasculitis, most prevalent in children below the age of 5 years, and presents clinical symptoms such as fever, bilateral nonpurulent conjunctivitis, changes in oral mucosa, polymorphous rash, extremity changes, and cervical lymphadenopathy, with a risk of cardiovascular damage. Multisystem inflammatory syndrome in children (MIS-C) is a pediatric hyperinflammation syndrome caused by severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 that emerged in 2019 and can involve all systems, especially the cardiovascular system. This study aimed to contribute to the literature by comparing and contrasting demographic, clinical, laboratory, and imaging findings as well as treatment methods of both diseases. Materials and Methods: In this retrospective study, 25 pediatric patients diagnosed with Kawasaki disease and 49 pediatric patients diagnosed with MIS-C aged between 1 month and 18 years were enrolled. Demographic characteristics, clinical findings, laboratory findings, and treatment methods and results of all the patients were retrospectively retrieved from the hospital automation system and the study data were statistically analyzed.