Marka hikâyesinin tüketici tutum ve davranışları bağlamında incelenmesi
Examining the brand story in the context of consumer attitudes and behaviors
  1. Tez No: 942381
  2. Yazar: HÜSEYİN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KALENDER ÖZCAN ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Hikâyeler, bireylerin dikkatini çekme ve uzun süreli hafızada yer edinme noktasında güçlü bir etkiye sahiptir. Özellikle markalaşma süreçlerinde hikâye anlatımı, tüketicilerle duygusal bağ kurma ve marka kimliğini pekiştirme açısından önemli bir strateji olarak değerlendirilmektedir. Markalaşma süreçlerinde hikâye anlatımının önemi geniş çapta ele alınmış olsa da, tüketicilerin bu anlatılara verdiği tepkilere dair doğrudan ampirik bulguların sınırlı olduğu görülmektedir. Bu araştırmada, bir uluslararası çikolata markasının hikâyesinin varlığının; marka tutumu, marka itibarı, kişisel marka bağlılığı ve satın alma niyeti üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Bu çalışmada, kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 400 tüketiciden veri toplanmıştır. Veri toplama sürecinde yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak anketler gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında iki farklı anket formu oluşturulmuştur: 200 katılımcıya hikâye anlatımı içeren, diğer 200 katılımcıya ise hikâye anlatımı içermeyen anketler rastgele şekilde dağıtılmıştır. Marka hikâyesi içeren anket formunu yanıtlayan katılımcılardan, kendilerine sunulan hikâyeyi dikkatlice okumaları ve ardından anket sorularını yanıtlamaları istenmiştir. Araştırmanın analiz sonuçlarına göre, marka hikâye anlatımının tüm değişkenlerde istatistiksel olarak anlamlı ve olumlu etkiler yarattığını ortaya koymuştur. Marka hikâye anlatımı, tüketici ile marka arasında kişisel bağlılık kurmayı kolaylaştırmakta, marka tutumunu olumlu yönde değiştirmekte, marka itibarı algısını güçlendirmekte ve satın alma niyetini olumlu yönde etkilemektedir. Araştırma sonuçları, pazarlama stratejilerinde hikâye anlatımının önemine vurgu yaparken, markaların tüketiciyle daha güçlü bağlar kurabilmesi adına bu yöntemi etkin şekilde kullanmaları gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, marka hikâye anlatımının bilişsel ve duygusal mekanizmalar üzerindeki etkisini kuramsal düzeyde inceleyerek literatüre anlamlı katkılar sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Stories have a powerful impact in capturing individuals' attention and securing a place in long-term memory. Especially in branding processes, storytelling is considered an important strategy for establishing emotional connections with consumers and reinforcing brand identity. Although the importance of storytelling in branding has been widely discussed, there appears to be a limited number of direct empirical findings regarding consumers' responses to such narratives. This study analyzes the effects of the presence of a story associated with an international chocolate brand on brand attitude, brand reputation, personal brand attachment, and purchase intention. Data were collected from 400 consumers selected through convenience sampling. During the data collection process, face-to-face interviews were conducted using questionnaires. Two different questionnaire forms were created within the scope of the research: one including a brand story and the other excluding it, each randomly distributed to 200 participants. Participants who received the version with a brand story were asked to carefully read the narrative before responding to the questionnaire items. The results of the analysis revealed that brand storytelling had statistically significant and positive effects on all variables. Storytelling facilitates the development of a personal attachment between the consumer and the brand, positively influences brand attitude, strengthens perceptions of brand reputation, and positively impacts purchase intention. The findings emphasize the importance of storytelling in marketing strategies and suggest that brands should use this method effectively to build stronger connections with consumers. By examining the cognitive and emotional effects of brand storytelling at a theoretical level, this study aims to make a meaningful contribution to the literature.