Öğrencilerin gastronomi ve mutfak sanatları bölümlerini tercih etme sebepleri
Reasons for students to choose gastronomy and culinary arts departments
  1. Tez No: 942380
  2. Yazar: DÜŞEHAN ŞAHİNGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMAN TEMİZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı, Gastronomi ve Mutfak Sanatları öğrencilerinin bölümü tercih etme nedenlerini ve bu tercihleri etkileyen faktörleri belirlemektir. Araştırma, nicel yöntemle ve anket tekniği kullanılarak yürütülmüştür. Veriler, 2024 yılının Ekim ve Aralık ayları arasında 16 üniversiteden 389 öğrenciye çevrimiçi olarak uygulanan anketle toplanmıştır. Analizler SPSS 23.0 programı ile yapılmıştır. Öncelikle güvenirlik değerlendirilmiş ve Cronbach Alfa katsayıları hesaplanmıştır. Normallik için Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri uygulanmıştır. Grup farklarını incelemek amacıyla bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Sonuçlara göre öğrenciler bölümü büyük ölçüde isteyerek tercih etmektedir. Tercihlerde yemek yapma sevgisi ve kültürel birikimlerini artırma isteği öne çıkmaktadır. Yakın çevrenin etkisi ya da başka bir bölüme yerleşememe gibi dışsal etkenlerin anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır. Bu araştırma, alandaki sınırlı literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the reasons why students choose to study in the Department of Gastronomy and Culinary Arts and to determine the factors that influence their preferences. The study was conducted using a quantitative research design and employed a questionnaire as the data collection tool. Data were collected online from 389 students at 16 universities between October and December 2024. The analyses were carried out using the SPSS 23.0 software. First, reliability was assessed by calculating Cronbach's alpha coefficients. Normality was tested using the Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. To examine group differences, independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were conducted. The results indicate that students largely chose the program willingly. A love for cooking and a desire to enhance their cultural knowledge in the field emerged as prominent factors in their preferences. On the other hand, external factors such as the influence of close circles or being unable to enter another department were found to have no significant effect. This study aims to contribute to the limited body of literature on the subject.