Interactive effect of nano-silicon and nano-hydroxyapatite on phosphorus use efficiency of barley
Nano-silisyum ve nano-hidroksiapatit uygulamalarının arpa bitkisi fosfor kullanım etkinliği üzerine interaktif etkileri
  1. Tez No: 942384
  2. Yazar: SELVER KAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JOHN P. HAMMOND
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Reading
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Toprakta fosfor (P) varlığı ve konvansiyonel gübrelerin kullanım etkinliği yetersizdir. Bu çalışmada, P kullanım etkinliğini arttırmak için yeni stratejiler geliştirmek amacıyla, nano-Silisyum (nano-Si) ve sentetik nano-hidroksiapatitin (NHA) arpa (Hordeum vulgare L.) bitkisi üzerindeki temel ve interaktif etkilerinin araştırılması hedeflenmiştir. Bu amaçla Süper Fosfat (SSP) ve NHA beş farklı oranda (SSP/NHA: 100/0, 75/25, 50/50, SSP/NHA: 100/0, 75/25, 50/50, 25/75 ve 0/100) 100 mg kg-1 uygulama dozunda nano-Si varlığında ve yokluğunda test edilmiştir. Bu hususta verim parametreleri, besin elementi konsantrasyonları (P, Si, Zn, B, Na, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Mn ve Mo) ve SPX3 ve SQD2 gen ifadeleri belirlenmiştir ve 50 mg kg-1 P dozunda arpa ürün verim parametrelerinin diğer dozlara göre daha etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The phosphorus (P) availability in soil and the effectiveness of conventional fertilisers are insufficient. To develop new strategies for improving P use efficiency, this study investigated the main and interactive effects of nano-Silicon (nano-Si) and synthetic nano-hydroxyapatite (NHA) on the barley (Hordeum vulgare L.) crop. For this purpose, three P doses (10, 50, and 200 mg kg-1), mixing Single Super Phosphate (SSP) and NHA in five different ratios (SSP/NHA: 100/0, 75/25, 50/50, 25/75, and 0/100) in the absence and in the presence of 100 mg kg-1 nano-Si treatment were tested. Yield parameters, nutritional element concentrations (P, Si, Zn, B, Na, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Mn, and Mo), and SPX3 and SQD2 gene expressions were determined. At 50 mg kg-1 P dose, barley crop yield parameters were better than other doses.