Sudan devlet kurumlarının sosyal medya kullanımı 'Koronavirüs pandemisi örneği'
Social media use by Sudanese government institutions: A case study of the coronavirus pandemic
  1. Tez No: 942385
  2. Yazar: RAWAN HUSSEEN HASSAN MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOPLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu araştırma, Sudan Federal Sağlık Bakanlığı'nın COVID-19 salgını sırasında Facebook'u halkı bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla kullanımını incelemektedir. Araştırmanın amacı, Bakanlığın sosyal medyayı planlı bir şekilde kullanıp kullanmadığını ve bu kullanımın Sudan'daki bilgi açığını kapatmadaki katkısını değerlendirmektir. 2021 yılı boyunca Bakanlık tarafından yapılan Facebook paylaşımları analiz edilmiş ve bu paylaşımların aktif bir iletişim stratejisi oluşturup oluşturmadığı ve halk üzerinde güven oluşturup oluşturmadığı araştırılmıştır. COVID-19 salgını döneminde, bilgiye hızlı erişimin önemi göz önünde bulundurulduğunda, Sudan'daki sosyal medya kullanım oranlarının düşük olması, okuryazarlık seviyesinin yetersizliği, dijital eğitim eksiklikleri ve düşük ekonomik düzeyi gibi faktörler, bilgiye erişimi kısıtlamıştır. Ayrıca, internet altyapısındaki sorunlar ve bakanlığın sosyal medya kullanımındaki eksiklikler, halkın güvenilir bilgiye ulaşmasını engellemiş ve bu durum, bakanlık ile halk arasında güvensizlik oluşturmuştur. Araştırma bulguları, Bakanlığın Facebook'u yalnızca bir bilgilendirme aracı olarak kullandığını ve toplumsal güven inşa etme ile halkın ihtiyaçlarına yanıt verme konusunda beklenen derecede etkin olmadığını ortaya koymaktadır. Çalışma, sosyal medya araçlarının kriz yönetiminde etkin bir şekilde kullanılmasının önemine dikkat çekmekte ve bu bağlamda, gelecekteki sağlık krizlerine yönelik stratejik öneriler sunmaktadır. Ayrıca, sosyal medyanın doğru kullanımının halk sağlığını koruma ve bilgi açığını azaltma açısından önemli bir potansiyel taşıdığı belirtilmektedir. Sonuç olarak, sosyal medyanın doğru kullanımının halk sağlığını koruma ve bilgi akışını sağlama açısından güçlü bir araç olduğu, ancak Sudan'daki mevcut koşullar altında bu potansiyelin yeterince değerlendirilemediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates how the Sudan Federal Ministry of Health utilized Facebook during the COVID-19 pandemic for public information and awareness. The research assesses whether the Ministry's use of social media was planned and its contribution to addressing the information gap in Sudan. The study analyzes Facebook posts published by the Ministry throughout 2021 to determine whether these posts formed an active communication strategy and contributed to building public trust. The study highlights several factors that hindered effective information dissemination, including low social media usage, low literacy levels, gaps in digital education, economic challenges, and issues with internet infrastructure. These factors, alongside the Ministry's insufficient use of social media, led to a lack of trust between the Ministry and the public. The findings reveal that the Ministry's use of Facebook was limited to providing information rather than addressing public needs and building trust. The study emphasizes the importance of using social media effectively in crisis management and offers recommendations for future health crises. It also underscores the potential of social media to improve public health and reduce information gaps if used appropriately. In conclusion, while social media holds significant potential for public health communication, the conditions in Sudan prevented its full utilization during the COVID-19 pandemic.