Infertilite veya dalgalı infertilitesi olan erkeklerde çinko düzeylerindeki değişikliklerin inhibin B ve AMH konsantrasyonları ile semen parametreleri üzerindeki etkisi
The effect of changes in zinc levels on the concentrations of inhibin B and AMH on semen parameters in men with infertility or fluctuating infertility
- Tez No: 942412
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA ALYAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ MANAR ABED AL-KREİM OUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, infertilite veya dalgalı infertilitesi olan erkeklerde çinko düzeylerindeki değişikliklerin inhibin B ve AMH konsantrasyonları üzerindeki rolünü ve semen parametreleri üzerindeki etkisini analiz etmeyi ve incelemeyi amaçlamaktadır. Çinko düzeylerindeki değişiklikler incelenecek ve böylece bu değişikliklerin yetişkin erkeklerde semen parametreleri üzerindeki diğer çalışma parametreleri üzerindeki etkisi belirlenecektir. Çalışmamız üç çalışma grubunu içerecek şekilde planlanmış olup bunlar; A-O grubu 50 oligospermik erkekten; B-A grubu 50 azospermik erkekten; C-HG grubu ise 50 kontrol grubundan (150 katılımcı) oluşmaktadır. Yaş şüphesiz erkek doğurganlığını etkilemektedir. "Diğer tüm organlar gibi testisler de yaşlandıkça işlevlerinin bir kısmını kaybeder. Yaşın etkisini belirlemek için gerçekleştirilen çalışmada, sonuçlar yaşın erkek infertilitesi için önemli olduğunu göstermiştir. Araştırmacılar erkeklerde aşırı kilo ile infertilite, düşük semen kalitesi ve testosteron ve östrojen düzeylerindeki değişiklikler arasında bağlantı kurmuştur. Daha kilolu erkeklerin infertil olma olasılığının daha yüksek olup olmadığını ve cinsel işlevin bu ilişkiye nasıl aracılık edebileceği araştırılmıştır. Sonuçlar, ikinci grubun orta derecede kilo kaybı gösterdiğini ve normal kilo kaybının sperm kalitesi ve etkinliği için önemine işaret ettiğini göstermiştir. Testosteron düzeylerinin ikinci ve üçüncü gruplarda düştüğü görülmüştür. Bu durum, iyi sperm kalitesi, sayısı ve etkinliği için testosteron düzeylerini normal aralıkta tutmanın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Çalışma sırasında AMH ve INHB'nin etkilerine de bakılmıştır. İkinci ve üçüncü gruplar, AMH ve INHB düzeylerini normal aralıkta tutmanın ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. Bu da sperm aktivitesi, sayısı ve etkinliği için ne kadar önemli olduklarını göstermiştir. Hiperlipidemi, serum toplam kolesterol, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL-c), çok düşük yoğunluklu lipoprotein (VLDL), trigliseritler (TG'ler) veya HDL-c düzeylerinin yükselmesi veya düşmesidir. Bu durum sperm sayısını ve kalitesini etkileyebilir. Sperm kalitesi, sayısı ve etkinliğini sağlamak için toplam kolesterolün normal aralıkta kalması önemlidir. Bu durum, kolesterolün etkisini belirlemeye yönelik çalışmamızın sonuçlarıyla kanıtlanmış olup, grup 2'nin ortalama kolesterol ve standart sapmaya, grup 3'ün ise ortalama kolesterol ve standart sapmaya sahip olduğunu göstermiştir. Çinkonun etkisine ilişkin araştırmamızın bulgularına göre, ikinci ve üçüncü gruplar kontrol grubuna kıyasla ortalama çinko düzeylerine ve makul standart sapmalara sahip olmuştur. Bu durum, sperm etkinliği, miktarı ve kalitesini garanti altına almak için çinko düzeylerinin normal aralıkta olmasının ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. Erkek üreme süreci, vücutta çok az miktarda bulundukları bilinmesine rağmen, önemli moleküler aktiviteleri nedeniyle eser elementlere bağlıdır. Demirden sonra ikinci sırada yer alan çinko, insan dokularında en yaygın bulunan elementtir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze and study the role and effect of changes in zinc levels on inhibin B and AMH concentrations on semen parameters in men with infertility or fluctuating infertility. Changes in zinc levels will be studied, thus determining the effect of these changes on the rest of the study parameters on semen parameters in adult males. Our study will include three study groups: Group A-O consists of 50 with oligospermia; Group B-A consists of 50 males with azoospermia; and Group C-HG consists of 50 control groups (150 participants). Age undoubtedly influences male fertility. "Like any other organ, the testicles lose some of their function as we age. When we conducted our study to determine the effect of age, the results indicated that age is important for male infertility. Researchers have linked excess weight in men to infertility, poor semen quality, and changes in testosterone and estrogen levels. We investigated whether heavier men are more likely to be infertile and how sexual function may mediate this relationship. The results indicated that the second group showed moderate weight loss, indicating the importance of normal weight loss for sperm quality and effectiveness. The results showed that testosterone levels dropped in the second and third groups. This shows how important it is to keep testosterone levels in the normal range for good sperm quality, number, and effectiveness. During our study, we looked at the effects of AMH and INHB. The second and third groups showed how important it was to keep AMH and INHB levels in the normal range. This showed how important they were for sperm activity, numbers, and effectiveness. Hyperlipidemia is when your serum total cholesterol, low-density lipoprotein (LDL-c), very-low-density lipoprotein (VLDL), triglycerides (TGs), or HDL-c levels go up or down. This can affect the number and quality of your sperm. It is important that total cholesterol remains within the normal range to ensure sperm quality, numbers, and effectiveness. This was demonstrated by the results of our study to determine the effect of cholesterol, which showed that group 2 had a mean cholesterol and standard deviation, while group 3 had a mean cholesterol and standard deviation. According to the findings of our investigation into the impact of zinc, the second and third groups had average zinc levels and modest standard deviations in comparison to the control group. This illustrated how important it is for zinc levels to be within the typical range in order to guarantee sperm efficacy, quantity, and quality. The male reproductive process depends on trace elements because of their significant molecular activity, despite the fact that they are known to exist in the body in tiny amounts. Second only to iron, zinc is the most common element in human tissues