Güneydoğu anadolu bölgesi çayır-mera ve doğal vejetasyonlarında yetişen bazı onobrychıs türlerinde ot kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of grass quality characteristics in some onbrychis species growing in meadow-pasture and natural vegetations of southeast anatolia region
- Tez No: 942429
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAŞBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma; Güneydoğu Anadolu Bölgesinin doğal çayır mera alanlarından toplanan bazı Onobrychis türlerinin ot kalite özelliklerini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmada Diyarbakır, Adıyaman, Gaziantep, Kilis, Şırnak, Şanlıurfa ve Siirt illerine ait doğal mera alanlarından toplanan 9 Onobrychis türü kullanılmıştır. Her bir türden alınan ot örnekleri kurutma dolabında 70 oC'de 48 saat kurutularak öğütülmüş ve 3 tekerrürlü olarak NIRS (Near Infrared Spectroscopy) cihazında analize tabi tutulmuş ve buna göre bazı kalite özellikleri belirlenmiştir. Yapılan analiz ve hesaplamalara göre Onobrychis türlerinde ham protein oranı (HP) %14.99-21.42, kuru madde oranı (KM) %88.70-92.46, asit deterjanda çözülmeyen lif oranı (ADF) %15.60-27.44, nötral deterjanda çözünmeyen lif oranı (NDF) %32.35-45.30, asit deterjanda çözünmeyen protein oranı (ADP) %0.70-1.10, sindirilebilir kuru madde oranı (SKM) %67.53-76.75, kuru madde tüketimi oranı (KMT) %2.65-3.71, nispi yem değeri (NYD) 141.12-210.83, nispi yem kalitesi (NYK) 143.26-221.17, toplam sindirilebilir besin maddesi (TSBM) %74.98-84.20, sindirilebilir enerji, (SE) 3.16-3.55, metabolik enerji (ME) 2.59-2.92, potasyum (K) %0.40-2.53, kalsiyum (Ca) %1.45-2.51, magnezyum (Mg) %0.26-0.32, fosfor (P) %0.15-0.42 kalsiyum/fosfor (Ca/P) 3.75-16.67 ve K/(Ca+Mg) değerleri 0.14-1.38 olarak bulunmuştur. İncelenen özelliklerden HP bakımından 4 no'lu O. carduchorum, KM, KMT, NYD, NYK, K, P ve K/(Ca+Mg) bakımından 3 no'lu O. megataphros, ADF bakımından 7 no'lu O. kotschyana, NDF bakımından 5 no'lu O. aequidentata, Mg bakımından 5 no'lu O. aequidentata ile 6 no'lu O. crista-galli, ADP bakımından 6 no'lu O. crista-galli ve SKM, TSBM, SE, ME ile Ca/P bakımından ise 2 no'lu O. galegifolia türü istatistiksel olarak en yüksek değeri vermişlerdir. Bu çalışmada gerek ham protein gerekse diğer kalite parametrelerine göre Onobrychis megataphros, Onobrychis carduchorum ve Onobrychis transcaucasica türleri öne çıkarak dikkat çekmiş ve bu türlerin, bundan sonra yapılacak araştırmalarda öne çıkan bu yönleriyle dikkate alınması yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to assess the natural pasture layers of the Southeastern Anatolia Region and to determine the quality characteristics of some Onobrychis species. In the study, 9 Onobrychis species from natural pasture areas in the provinces of Diyarbakır, Adıyaman, Gaziantep, Kilis, Siirt, Şanlıurfa and Şırnak were examined. Samples taken from each species were dried in a drying cabinet at 70°C for 48 hours, ground, and then analyzed using a Near Infrared Spectroscopy (NIRS) device with three replications, allowing for the determination of certain quality characteristics. According to the analysis and calculations, crude protein (CP) in Onobrychis species is 14.99-21.42%, dry matter ratio (DM) is 88.70-92.46%, acid detergent insoluble fiber ratio (ADF) is 15.60-27.44%, neutral detergent insoluble fiber ratio (NDF) is 32.35-45.30%, acid detergent insoluble protein ratio (ADP) 0.70-1.10%, digestible dry matter ratio (DDM) 67.53-76.75%, dry matter intake (DMI) 2.65-3.71%, relative feed value (RFV) 141.12-210.83, relative feed quality (RFQ) 143.26-221.17, total digestible nutrients (TDN) 74.98-84.20%, with digestible energy (DE) 3.16-3.55, metabolic energy (ME) 2.59-2.92, potassium (K) 0.40-2.53%, calcium (Ca) 1.45-2.51%, magnesium (Mg) 0.26-0.32%, phosphorus (P) 0.15-0.42% calcium/phosphorus (Ca/P) was found to be 3.75-16.67 and K/(Ca+Mg) was 0.14-1.38. Among the examined traits, Onobrychis carduchorum number 4 in terms of HP, Onobrychis megataphros number 3 in terms of DM, DMI, RFV, RFQ, K,P and K/(Ca+Mg), Onobrychis kotschyana number 7 in terms of ADF, Onobrychis aequidentata number 5 in terms of NDF, Onobrychis aequidentata number 5 in terms of Mg. Onobrychis crista-galli number 6, Onobrychis crista-galli number 6 in terms of ADP, and Onobrychis galegifolia species number 2 in terms of DDM, TDN, SE, ME and Ca/P gave statistically the highest value. In this study, Onobrychis megataphros, Onobrychis carduchorum, and Onobrychis transcaucasica stood out in terms of both crude protein content and other quality parameters, and it would be beneficial to consider these prominent traits of the species in future research.