Yeni doğum yapmış annelerde postpartum depresyon oranı ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of postpartum depression rate and related factors in newly born mothers
- Tez No: 942430
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER HİCRAN MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Postpartum depresyon (PPD), doğum sonrası dönemde sık görülen ciddi bir psikiyatrik bozukluktur. Doğum sonrası dönemde ortaya çıkan majör depresyon atağı olarak tanımlanır. Doğumun ardından ilk 6 ay, postpartum depresyon gelişimi açısından yüksek riskli bir dönemdir. Stres kaynaklarının oldukça arttığı bu dönemde, annelerin iş yükünün artması, bebek ve postpartum annenin bakımı için ihtiyaç duyulan maddi düzeyde yetersizlik ve özellikle eş başta olmak üzere aile, arkadaş vb. sosyal destek eksikliği postpartum depresyon gelişmesinde rol oynayabilir. Bu çalışmada hastanemiz Aile Hekimliği polikliniğine başvuran ve 6 hafta içinde doğum yapmış olan annelerde PPD oranları ve buna neden olabilecek faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 18 yaş ve üzeri, çalışmaya katılmayı kabul eden ve 6 hafta içinde doğum yapmış olan 181 katılımcı dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastalara demografik bilgiler, sigara alışkanlığı, çalışma durumu, aile tipi, doğum şekli, daha önce depresyon geçirip geçirmediği, eş ve aile tarafından yeterince sosyal destek alıp almadığı gibi faktörlerin sorgulandığı 25 soruluk bir anket yüz yüze yapılmıştır. EPDS skorlarına göre değerlendirilen katılımcıların %43,6'inin postpartum depresyon riski taşıdığı, %56,3'inin ise bu riski taşımadığı görülmektedir. Katılımcıların yaş grubu dağılımı incelendiğinde Katılımcıların yaş dağılımı incelendiğinde, büyük çoğunluğunun 25–35 yaş aralığında (%67,4) yer aldığı görülmektedir. Bunu %21 ile 35 yaş üstü grubu ve %11,6 ile 18–24 yaş grubu takip etmektedir. Katılımcıların demografik özelliklerine göre PPD riski açısından anlamlı farklılıklar incelenmiştir. Yaş grupları ve eğitim düzeyi ile PPD riski arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Bununla birlikte, çalışma durumu ile PPD riski arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. xii Çalışmayan kadınlarda PPD riski %51,7 olarak belirlenirken, çalışan kadınlarda bu oranın istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha düşük olduğu (%36,4) gözlemlenmiştir. Gelir düzeyi açısından incelendiğinde, gelirini yeterli bulan kadınlarda PPD riski %37,2 iken, gelirini yeterli bulmayan kadınlarda bu oran %59,6 olarak bulunmuş ve fark istatistiksel olarak anlamlı düzeyde tespit edilmiştir. Aile tipinin de PPD riski üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Çekirdek ailede yaşayan kadınlarda PPD riski %39,1 iken, geniş ailede yaşayanlarda bu oran %72'ye yükselmiştir. Gebelikte sağlık sorunu yaşayan katılımcıların %68'inde PPD riski saptanmışken, sağlık sorunu yaşamayanlarda bu oran %34,3 olarak belirlenmiştir. Benzer şekilde, bebeğinde sağlık sorunu olan annelerde PPD riski %70,3 iken, bebeğinde sağlık sorunu olmayanlarda bu oran (%38,9) anlamlı derecede daha düşüktür. Depresyon öyküsü olan katılımcıların %62,9'sında PPD riski saptanırken, bu oran depresyon öyküsü olmayanlarda %40,2'dır. Sigara kullanan katılımcılarda PPD riski %72,4 ile oldukça yüksek bulunmuş, sigara kullanmayanlarda ise bu oran %38,1 olarak saptanmıştır. Eş desteği olan kadınların yalnızca %29,2'unda PPD riski saptanırken, eş desteği olmayanlarda bu oran %60,9'e yükselmiştir. sürekli destek kaynağı olarak eşini belirten kadınların yalnızca %23,9'inde PPD riski bulunduğunu, buna karşın bu oranın kayınvalideyi sürekli destek kaynağı olarak belirten kadınlarda %63,6'e yükseldiğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, daha önce depresyon öyküsü bulunan, önceki gebeliklerinde kendisi veya bebeğiyle ilgili sağlık sorunları yaşayan, maddi geliri olmayan ve geniş ailelerde yaşayan, sosyal destekten yoksun olduğunu düşünen kadınların gebelik dönemlerinin düzenli bir şekilde izlenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu süreçte aile ilişkilerinin gözden geçirilmesi, gerektiğinde psikolog, psikiyatrist veya aile danışmanına yönlendirme yapılması, ayrıca doğum sonrası dönemde annelere, özellikle eşleri ve aile üyeleri aracılığıyla destek sağlanması, postpartum depresyon (PPD) riskini azaltabilecek etkili uygulamalar arasında yer almalıdır.
Özet (Çeviri)
Postpartum depression is a serious psychiatric disorder that is frequently seen in the postpartum period. It is defined as a major depression attack that occurs in the postpartum period. The first 6 months after birth are a high-risk period for the development of postpartum depression. During this period when stress sources increase considerably, the increase in mothers' workload, insufficient financial resources needed for the care of the baby and the postpartum mother, and the lack of social support, especially from the spouse, family, friends, etc., may play a role in the development of postpartum depression. This study aimed to examine the PPD rates and the factors that may cause this in mothers who applied to our hospital's Family Medicine clinic and gave birth within 6 weeks. The study included 181 participants who applied to the Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital Family Medicine clinic, were 18 years of age and older, agreed to participate in the study, and gave birth within 6 weeks. A 25-question survey was conducted face-toface on the patients included in the study, questioning factors such as demographic information, smoking habits, employment status, family type, delivery method, whether they had experienced depression before, and whether they received sufficient social support from their spouse and family. According to the EPDS scores, 43.65% of the participants were found to be at risk for postpartum depression, while 56.35% were not. When the age group distribution of the participants was examined, it was seen that the majority were in the 25–35 age range (67.40%). This was followed by the over 35 age group with 21.00% and the 18–24 age group with 11.60%. Significant differences in terms of PPD risk were examined according to the demographic characteristics of the participants. No statistically significant difference was found between age groups and education level and PPD risk. However, a significant xiv relationship was found between employment status and PPD risk. While the PPD risk was determined as 51.76% in unemployed women, it was observed that this rate was statistically significantly lower (36.46%) in employed women. When examined in terms of income level, the PPD risk was found as 37.21% in women who found their income sufficient, while this rate was found as 59.62% in women who did not find their income sufficient, and the difference was found to be statistically significant. It was observed that family type also had a significant effect on PPD risk. While the PPD risk was 39.10% in women living in a nuclear family, this rate increased to 72.00% in those living in an extended family. While the risk of PPD was determined in 68.00% of the participants who had health problems during pregnancy, this rate was determined as 34.35% in those who did not have health problems. Similarly, the risk of PPD was 70.37% in mothers whose babies had health problems, while this rate was significantly lower in those whose babies did not have health problems (38.96%). The risk of PPD was determined in 62.96% of the participants with a history of depression, while this rate was 40.26% in those without a history of depression. The risk of PPD was found to be quite high at 72.41% in participants who smoked, while this rate was determined as 38.16% in non-smokers. While the risk of PPD was determined in only 29.29% of women with spousal support, this rate increased to 60.98% in those without spousal support. found that only 23.91% of women who indicated their husbands as a constant source of support had a risk of PPD, whereas this rate increased to 63.64% in women who indicated their mothers-in-law as a constant source of support. As a result, it is of great importance to regularly monitor the pregnancy of women who have a history of depression, who have had health problems related to themselves or their babies in previous pregnancies, who do not have financial income, who live in large families, and who feel that they lack social support. Reviewing family relationships during this process, referring to a psychologist, psychiatrist or family counselor when necessary, and providing support to mothers in the postpartum period, especially through their husbands and family members, should be among the effective practices that can reduce the risk of postpartum depression (PPD).