Nesnel olmayan bir değer olarak belleğin tasarım sürecine etkisi
The effect of memory as a non- objective factor on the design process
- Tez No: 942442
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ARAYICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında, dışsal deneyimin biçimi olarak mekan ile bu deneyimde verili olan şeyler arasındaki sınır ilişkisi incelenmektedir. Mekana dair süreçler ve bu süreçlerin ifade edilişi ele alınarak, şeylerin yerleştirilmesini mümkün kılan araçlar analiz edilmektedir. Toplumsal yaşamda kayıp olarak algılanan unsurların aslında değişim gösterdiği savı üzerinde durulmakta ve bu değişimlerin zaman- mekan ilişkisi bütünselliğinde nasıl şekillendiği araştırılmaktadır. Çalışmanın kavramsal çerçevesi oluşturulurken, belleğin aradalıklarını okumaya yönelik kavramsal yaklaşımlar ele alınarak, öznenin nesne aracılığıyla deneyimlediği durumlar tanımlanmaya çalışılmaktadır. Birbirinden ayrılamayan iki çizginin, aynı zamanda bağımsızlıklarını ilan etme haliyle birlikte homojen bir düzlemde nasıl ele alındığı incelenmektedir. Bellek, zamandaki her anın yaşantılar dünyasıyla kurduğu ilişkiler ve kendini tamamlama olanakları çerçevesinde düşünülmektedir. Geçmişin şimdiki zaman içindeki en sıkışmış hali, zamanın bireysel ve toplumsal yaşam üzerindeki etkilerini anlamak için çözümlenmeye tabi tutulmaktadır. Bu bağlamda, yeni sorunlardan çok sorunsallar üzerinden türeyen varlık anlayışı ele alınmakta ve bu anlayışın niceliksel değil, niteliksel çokluk üzerinden nasıl şekillendiği tartışılmaktadır. Belleğin yaşamsal bir atılım aracılığıyla süreyle birlikte bedensel eyleme dönüşmesi, hareketin mekanla buluşma anlarında incelenmektedir. Bu bağlamda, deneyim düzleminin oluşturulma biçimleri ve bilinç alanının var edilme ilişkileri tartışılmaktadır. Bedenin, bireyin kendisi ve öteki ile kurduğu ilişki çerçevesinde, eylemin içselleştirilerek örtük ilişkilerin açığa çıkarılmasını nasıl sağladığı ele alınmaktadır. Deneyimin her yeni durumda farkında olunarak inşa edilmesiyle, düşüncenin varlığında aynı ve farklı olan arasındaki aradalıklar açıklanabilmektedir. Süreksizlikler ve bunların bağlantılarının çözülmesiyle birlikte tasarım süreçlerinin nasıl başlatıldığı incelenmektedir. Bu çalışmada, bellek, zaman, algı ve deneyim çerçevesinde özne ve nesne arasındaki etkileşimler analiz edilmektedir. Belleğin kurgusal yapısına dayanan deneyim birliktelikleri zaman ilişkiselliği ile birlikte düşünülerek, tasarım sürecinin belirlediği tanımlanmamışlıklar çalışılmıştır. Mekan, sebep ve sonuç arayışlarının kökenini oluştururken, deneyimin bu mekan içindeki rolü, bellek ve tasarım süreçleri üzerinden değerlendirilmiştir. Özne ile nesnenin dinamik etkileşimi, belleğin bireysel ve toplumsal düzlemde nasıl şekillendiğini anlamaya yönelik bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the boundary relationship between space as a form of external experience and the things given in this experience is examined. The processes related to space and the expression of these processes are addressed, and the tools that enable the placement of things are analyzed. The argument that the elements perceived as lost in social life are actually changing is emphasized, and how these changes are shaped within the time-space relationship is investigated. While creating the conceptual framework, conceptual approaches aimed at reading the in-betweenness of memory are addressed, and the situations experienced by the subject through the object are attempted to be defined. It is examined how two lines that cannot be separated from each other, while at the same time declaring their independence, are addressed on a homogeneous plane. Memory is considered within the framework of the relationships established by each moment in time with the world of experiences and the possibilities of self-completion. The most compressed state of the past in the present is analyzed in order to understand the effects of time on individual and social life. In this context, the understanding of existence derived from problematics rather than new problems is addressed, and how this understanding is shaped not through quantitative but through qualitative multiplicity is discussed. The transformation of memory into physical action through a vital breakthrough is examined in the moments when movement meets space. In this context, the ways in which the experience plane is created and the relationships in which the field of consciousness is brought into being are discussed. How the body enables the action to be internalized and implicit relationships to be revealed within the framework of the relationship the individual establishes with herself/ himself and the other is discussed. By constructing the experience with awareness in each new situation, the in- betweenness between the same and the different in the existence of thought can be explained. How the design processes are initiated by dissolving discontinuities and their connections is examined. In this study, the interactions between the subject and the object are analyzed within the framework of memory, time, perception and experience. The experience associations based on the fictional structure of memory are considered together with the relationality of time, and the undefinedness determined by the design process is emphasized. While space forms the origin of the search for cause and effect, the role of experience within this space is evaluated through memory and design processes. The dynamic interaction of the subject and the object forms a basis for understanding how memory is shaped on an individual and social level. xix xx