Çankırı yöresi anadolu karaçamı [pinus nigra J.F. arnold ssp. pallasiana (lamb.) holmboe] ağaçlandırma sahalarında aralamanın ekofizyolojik etkileri
The Ecophysiological Effects of Thinning in Anatolian Black Pine [Pinus nigra J.F. Arnold ssp. pallasiana (Lamb.) Holmboe] Afforestation Areas in Çankırı Region
- Tez No: 942469
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA İMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, Çankırı Orman İşletme Müdürlüğü sınırları içerisinde yer alan, 35 yaşındaki Anadolu karaçamı (Pinus nigra J.F. Arnold subsp. pallasiana) ağaçlandırma meşcerelerinde, farklı şiddetlerde uygulanan aralama müdahalelerinin (kontrol, ılımlı ve kuvvetli) bazı morfolojik ve fizyolojik parametreler üzerindeki kısa vadeli etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma kapsamında, morfolojik özellik olarak çap ve boy ile bu özelliklerin mevsimsel artım değerleri; fizyolojik özellik olarak ise şafak öncesi ve gün ortası su potansiyeli (Ψpd, Ψmd) ile fotosentetik verimlilik (Fv/Fm) parametreleri değerlendirilmiştir. Arazi çalışmaları 2023 yılı içerisinde gerçekleştirilmiş; morfolojik ölçümler Nisan ve Ekim aylarında, fizyolojik ölçümler ise Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında yapılmıştır. Bulgulara göre, çap ve çap artımı üzerinde aralama şiddetinin anlamlı etkileri gözlenmiş, özellikle ılımlı aralama (A2) uygulamasında en yüksek çap artımı değerleri tespit edilmiştir. Boy ve boy artımı değerleri ise kısa vadede aralama şiddetinden etkilenmemiştir. Su potansiyeli ölçümlerinde, Ψpd parametresi aylar arasında anlamlı fark göstermiş ancak aralama derecelerine bağlı farklılıklar ortaya çıkmamıştır. Gün ortası Ψmd değerlerinde ise hem ay hem de aralama faktörü bakımından istatistiksel fark belirlenmemiştir. Fotosentetik verimlilik (Fv/Fm) değerleri tüm gruplarda sağlıklı bitki sınırları içinde kalmış; ancak aylar arasında mevsimsel etkilere bağlı anlamlı değişimler gözlemlenmiştir. Aralama derecelerine göre Fv/Fm farklılıkları ise istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Elde edilen veriler, kısa vadede özellikle morfolojik büyüme göstergelerinde (çap artımı) aralama müdahalelerinin etkili olabileceğini; ancak fizyolojik göstergelerin çevresel koşullardan daha güçlü biçimde etkilendiğini ortaya koymuştur. Ayrıca çalışmanın yapıldığı alanın yapay meşcere olması, önceden bir kez aralama geçirmiş olması ve belirli aralıkla tesis edilmesi gibi faktörler, bireyler arası rekabetin başlangıçtan itibaren sınırlı olmasına ve müdahale sonrası tepkilerin bazı parametrelerde daha az belirginleşmesine neden olmuş olabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to assess the short-term effects of thinning treatments of varying intensities (control, moderate, and heavy) on selected morphological and physiological parameters in 35-year-old Anatolian black pine (Pinus nigra J.F. Arnold subsp. pallasiana) plantations located within the boundaries of the Çankırı Forest Enterprise Directorate. Morphological traits assessed included diameter and height, as well as their seasonal increment values, while physiological parameters comprised predawn and midday leaf water potential (Ψpd and Ψmd) and photosynthetic efficiency (Fv/Fm). Field measurements were carried out during the 2023 growing season. Morphological data were collected in April and October, and physiological measurements were conducted in July, August, and September. The results indicated that thinning intensity had a statistically significant effect on diameter increment, with the highest values observed under moderate thinning (A2). In contrast, height and height increment were not significantly influenced by thinning intensity over the short term. For water potential measurements, Ψpd values differed significantly among months, reflecting seasonal drought stress, whereas no statistically significant differences were detected among thinning levels. Similarly, Ψmd values did not vary significantly across either months or thinning treatments. Fv/Fm values remained within the range associated with physiologically healthy plants across all treatments, although seasonal variation among months was significant. However, no statistically significant differences were found between thinning levels in terms of Fv/Fm. The findings suggest that thinning interventions can positively affect growth-related morphological parameters (especially diameter increment) in the short term, whereas physiological responses appear to be more strongly influenced by environmental conditions. Furthermore, factors such as the plantation origin of the stand, prior thinning history, and regular spacing likely contributed to lower competition among trees from the outset, potentially limiting the magnitude of treatment effects observed in some parameters.