Türkiye için kuvvetli yer hareketi tahmin denklemleri: PGA, PGV ve %5 sönüm PSA
Ground-motion prediction equations for türkiiye: PGA, PHV and 5% damped PSA
  1. Tez No: 942468
  2. Yazar: ULUBEY ÇEKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FADİME SERTÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Kuvvetli yer hareketinin tahmini, gelecekteki depremler için sismik tehlikenin belirlenmesi ve deprem risklerinin azaltılması için temel faktörlerden biridir. Farklı periyotlardaki spektral ordinatlar için en büyük yer hareketi genliklerine yönelik tahminler, genellikle depremler sırasında kaydedilen yer hareketleri ve süreci karakterize eden diğer parametrelerin birleşimine dayanır. Tez çalışmasında, Türkiye'de kaydedilen kuvvetli yer hareketi verileri kullanılarak sığ kabuk depremleri için güncel yer hareketi tahmin modelleri (YHTM'ler) önerilmektedir. Önerilen modeller, 1976-2023 yılları arasında (6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremleri dahil) Türkiye ve yakın çevresinde meydana gelen 4'ten büyük (Mw ≥ 4,0) 1.565 depremin 20.173 ivme kaydı ile kalibre edilmiştir. Çalışmada, Türkiye Kuvvetli Yer Hareketi Gözlem Ağına (TR-KYH) ait 975 farklı istasyon tarafından kaydedilen veriler kullanılmıştır. Her bir kayıt için depreme ait kaynak parametreleri, istasyonların zemin bilgileri (VS30), kaynak-saha metrikleri (0-350 km) ve işlenmiş yer hareketi kayıtların genlik ve spektral parametrelerinden oluşan geniş kapsamlı bir veritabanı (flatfile) oluşturulmuştur. Yer hareketi parametrelerini temsil eden ölçüt olarak, iki yatay bileşenin yön bağımsız ortalaması RotD50 (Boore, 2010) tercih edilmiştir. Hazırlanan meta verilerle, PGA, PGV ve %5 sönümlü PSA (0,01–10,0 sn) bağımlı değişkenleriyle bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiler regresyon analizleriyle incelenerek güncel YHTM'ler geliştirilmiştir. Analizlerde, son yıllarda meydana gelen büyük depremlerle zenginleştirilmiş bir veri tabanı kullanılmıştır. Yapılan karşılaştırmalarda tutarlı tahminler ve düşük rezidüeller, modellerin güvenilirliğini desteklemektedir. Önerilen tahmin modelleri, uygulanabilirlik sınırları ve Türkiye'ye özgü geliştirilmiş olmaları açısından, ülke genelinde gerçekleştirilecek sismik tehlike analizleri için önemli bir alternatif niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The prediction of strong ground motion is one of the key factors in determining seismic hazard for future earthquakes and reducing earthquake risks. Generally, predictions for the largest ground motion amplitudes and spectral ordinates at different periods are based on a combination of ground motions observed during earthquakes and other parameters that describe the process. In this thesis, new ground motion prediction models (GMPMs) for shallow crustal earthquakes have been presented using strong-motion data recorded in Turkey. The proposed GMPMs have been calibrated using acceleration records from earthquakes with magnitudes of 4.0 or greater (Mw ≥ 4.0) that occurred between 1976 and 2023 (including the 6 February 2023 Kahramanmaraş earthquakes) in Turkey and its vicinity. This study uses 20,173 acceleration data records from 1,565 earthquakes, recorded by 975 different stations of the Türkiye Strong Motion Network (TR-KYH). A comprehensive database (flatfile) has been created using data consisting of the seismic and source mechanism parameters for each earthquake, along with station site conditions (based on VS30), source-station distances (RJB) in the range of 0-350 km, and the amplitude and spectral parameters of the processed acceleration records. In the prepared database, the ground motion parameters have been calculated for RotD50, the direction-independent average of the two horizontal components (defined by Boore, 2010). Using the compiled metadata, updated GMPMs were developed through regression analyses of the relationships between dependent variables such as PGA, PGV, and 5% damped PSA (0.01–10.0 s) and various independent variables. Compared to previous models, the proposed GMPMs were developed using a much richer database with recent major earthquakes, and the consistent estimates and lower residuals in the comparisons support the reliability of the models. The proposed ground motion prediction models, developed with consideration of their applicability limits and calibrated specifically for Turkish seismic conditions, present a robust alternative for nationwide seismic hazard assessments.