Bazı nohut genotiplerinin farklı ekim zamanında verim ve tarımsal özelliklerin belirlenmesi
Determination of yield and agicultural characteristics of some chickpea genotypes at different sowing times
  1. Tez No: 942485
  2. Yazar: DEVRAN AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Nohut (Cicer arietinum L.), yüksek düzeyde protein içeren ve hayvansal ürün tüketimi sınırlı olan insanlar için önemli bir besin kaynağıdır. Bu çalışma, farklı ekim zamanında bazı nohut genotiplerinin verim ve verimle ilgili özelliklerin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışma, 4 farklı ekim zamanında (1 Ocak, 20 Ocak, 10 Şubat ve 1 Mart) ve 4 farklı nohut genotipi (6B17, 6B22, 6B110 ve FLIP 03-131C ) ile 2023-2024 kışlık yetişme döneminde, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak Şırnak ili, Cizre ilçesnde yürütülmüştür. Çalışmada; farklı ekim zamanlarında metrekaredeki bitki sayısı 20,71-21,77 adet, bitki boyu 46,63-55,25 cm, ilk bakla yüksekliği 24,70-24,13 cm, dal sayısı 9,49-11,98 adet, toplam bakla sayısı 17.20-31,13, boş bakla sayısı 2,93-4,04 adet, tane sayısı 19,93-25,50 adet, yüz tane ağırlığı 35.83-37,50 g ve tane verimi 179,43-303,91kg/da arasında değişmiştir. Sonuç olarak, erken ekimlerin, özellikle iyi yağış koşullarında, bitkilerin vejetatif gelişmini ve tane verimini arttırırken, geç ekimlerin azaltabileceği belirlenmiştir. Şırnak koşulları için, 6B22 ve FLIP 03-131C nohut genotiplerinin 20 Ocak tarihinde yapılacak ekimlerde daha iyi sonuçlar verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Chickpea (Cicer arietinum L.) with high protein content is an important food source for people who limited animal product consumption. This study was carried out to determine the yield and yield-related traits of some chickpea genotypes at different sowing times. The study was carried out in Cizre district of Şırnak province according to a split plot experimental design with 3 replications in randomized blocks in 2023-2024 winter growing season with 4 different sowing times (1 January, 20 January, 10 February and 1 March) and 4 different chickpea genotypes (6B17, 6B22, 6B110 and FLIP 03-131C). In the study; at different planting times, the number of plants per square meter was 20,71-21,77 pieces, plant height was 46,63-55,25 cm, first pod height was 24,70-24,13 cm, number of branches was 9,49-11,98 pieces, total pod number was 17,20-31,13 pieces, empty pod number was 2,93-4,04 pieces, grain number was 19.93-25,50 pieces, hundred grain weight was 35,83-37,50 g and grain yield was changed between 179,43-303,91 kg/da. As a result, it was determined that early sowing, especially under good rainfall conditions, increase vegetative development and seed yield, while late sowing may decrease it. For Şırnak conditions, it was determined that 6B22 and FLIP 03-131C chickpea genotypes gave better results in planting on January 20.