İşletmelerde dijital dönüşümü gerçekleştirme: Bir ölçek geliştirme çalışması
Implementing digital transformation in businesses: A scale development study
  1. Tez No: 942484
  2. Yazar: MELİKE KIRBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 401
Özet
Dijital dönüşüm, günümüz işletmelerinin sürdürülebilir rekabet avantajı elde etmeleri için kritik bir süreç haline gelmiştir. İşletmelerin dijitalleşme yolculuğu, teknoloji kullanımının ötesine geçerek organizasyonel yapılar, iş süreçleri, kültürel değişim ve müşteri odaklılık gibi geniş bir yelpazeye yayılmaktadır. Ancak dijital dönüşümün başarısı, her işletme için farklılık gösterdiği gibi, bu sürecin nasıl ölçüleceği ve hangi kriterlerle değerlendirileceği konusunda yeterli literatür ve sistematik bir yaklaşım bulunmamaktadır. Bu çalışma, işletmelerde dijital dönüşümün gerçekleştirilme seviyesini ölçmeye yönelik bir ölçek geliştirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın ilk aşamasında, dijital dönüşüme ilişkin literatür taraması yapılmış ve dijital dönüşümü gerçekleştirmeye dair kavramsal bir çerçeve oluşturulmuştur. Literatürdeki çalışma bulgularından hareketle ölçek ifade havuzu ve boyutları kavramsallaştırma yapılmıştır. Daha sonra, kapsamlı bir anket çalışması yapılarak, işletmelerin dijital dönüşüm süreçlerini yansıtan faktörler ve göstergeler belirlenmiştir. Veri toplama sürecinde, çeşitli sektörlerden seçilen teknoloji ve dijital dönüşümden sorumlu 410 üst düzey yöneticiden büyük işletmelerin dijital dönüşüm düzeylerine dair bilgiler toplanmış ve bu veriler üzerinden istatistik analizler yapılmıştır. Anketler çevrim içi, e-posta ve LinkedIn üzerinden toplanmıştır. Araştırma sonucunda, geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı geliştirilmiştir. Ölçek Stratejik Varlıklar, Dijital Dönüşüm Temelleri, Dijital Yatırım, Dönüşüm Yönetimi ve Ekosistem olmak üzere beş ana boyuttan ve 18 alt boyuttan oluşmaktadır. Dijital dönüşümü gerçekleştirme üzerinde en etkili boyut dönüşüm yönetimi olurken, ikinci sırada dijital dönüşüm temelleri, üçüncü sırada dijital yatırım, dijital ekosistem ve son sırada da stratejik varlıklar boyutu yer almıştır. Geliştirilen ölçek, dijital dönüşüm sürecinin çeşitli aşamalarını ve bileşenlerini değerlendirerek, işletmelere dijital dönüşüm stratejilerini iyileştirmeleri için somut bulgular sunmaktadır. Ölçek, gelecekteki araştırmalar için de bir temel teşkil etmektedir. Sadece akademik alanda değil, aynı zamanda uygulamada da işletmelerin dijital dönüşüm stratejilerini yönlendirmelerine yardımcı olabilecek potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
Digital transformation has become a critical process for today's businesses to achieve sustainable competitive advantage. The digitalization journey of businesses extends beyond the use of technology to a wide range of areas such as organizational structures, business processes, cultural change and customer focus. However, the success of digital transformation varies from business to business, and there is no sufficient literature and systematic approach on how to measure this process and with which criteria it will be evaluated. This study aims to develop a scale to measure the level of digital transformation in businesses. In the first stage of the study, a literature review on digital transformation was conducted and a conceptual framework was created for realizing digital transformation. The scale items pool and dimensions were conceptualized based on the study findings in the literature. Then, a comprehensive survey was conducted to determine the factors and indicators that reflect the digital transformation processes of businesses. During the data collection process, information on the digital transformation levels of large businesses was collected from 410 senior executives responsible for technology and digital transformation selected from various sectors, and statistical analyzes were conducted on this data. The surveys were collected online, via e-mail and LinkedIn. As a result of the study, a valid and reliable measurement tool was developed. The scale consists of five main dimensions and 18 sub-dimensions: Strategic Assets, Digital Transformation Fundamentals, Digital Investment, Transformation Management and Ecosystem. The most effective dimension on achieving digital transformation is transformation management, followed by digital transformation fundamentals, digital investment, digital ecosystem and strategic assets. The developed scale evaluates various stages and components of the digital transformation process and provides concrete findings for businesses to improve their digital transformation strategies. The scale also provides a basis for future research. It has the potential to help businesses direct their digital transformation strategies not only in the academic field but also in practice.