Avrasya Ekonomik Birliği ülkelerinde dijital para potansiyel rölü
The potential role of digital money in Eurasian Economic Union countries
  1. Tez No: 942487
  2. Yazar: ZHANYLKHAN KENZHEBAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, kurumsal kalitenin Avrasya Ekonomik Birliği'ndeki (AEB) merkez bankaları tarafından dijital para birimlerinin (CBDC'ler) benimsenmesi ve kullanımı üzerindeki potansiyel rolünü ve etkisini analiz etmektedir. Finansal sistemlerin hızla dijitalleşmesi ve AEB alanında entegrasyonun güçlenmesi koşullarında, kurumsal faktörlerin rolünü anlamak CBDC'nin başarılı bir şekilde uygulanması için kilit öneme sahiptir. Çalışmanın amacı, kurumsal kalite ile dijital para birimlerinin EAB ülkelerinde uygulanma olasılığı arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Kurumsal kalite, hukukun üstünlüğü, hükümetin etkinliği, yolsuzluğun kontrolü ve hesap verebilirlik düzeyi gibi unsurları içerir. Bu amaca ulaşmak için, Kazakistan, Rusya, Kırgızistan, Belarus ve Ermenistan gibi birlik üye ülkelerinde CBDC'nin geliştirilmesi ve uygulanmasına yönelik mevcut girişimlerin karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Kurumsal ortamdaki farklılıklara ve bunların dijital para birimlerinin uygulama hızı ve biçimleri üzerindeki etkisine özel önem verilmiştir. Araştırmanın metodolojik temeli, kurumsal ve makroekonomik faktörlere bağlı olarak CBDC'nin uygulanma olasılığını değerlendirmek için lojistik ve probit regresyonlarının kullanılmasını içermektedir. Kontrol değişkenleri olarak enflasyon seviyesi, finansal erişilebilirlik derecesi, geniş bant bağlantı hacmi ve genç nüfusun oranı ele alınmaktadır. Analiz, 2010'dan 2022'ye kadar olan dönemi kapsamaktadır, bu da kurumsal ve ekonomik ortamdaki değişikliklerin dinamiklerini dikkate almayı mümkün kılmaktadır. Araştırma sonuçları, kurumların yüksek kalitesinin CBDC'nin uygulanma olasılığı ile pozitif korelasyon gösterdiğini doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the potential role and impact of institutional quality on the adoption and use of central bank digital currencies (CBDCs) in Eurasian Economic Union (EAEU) countries. In the context of rapid digitalization of financial systems and increasing integration within the EAEU, understanding the role of institutional factors is key to the successful introduction of CBDCs. The aim of this paper is to identify the relationship between institutional quality — including aspects such as the rule of law, government effectiveness, control of corruption, and accountability — and the likelihood of digital currency adoption in EAEU countries. To achieve this goal, a comparative analysis of current initiatives to develop and implement CBDCs in member states such as Kazakhstan, Russia, Kyrgyzstan, Belarus, and Armenia was conducted. Particular attention was paid to differences in the institutional environment and their impact on the pace and forms of digital currency implementation. The methodological basis of the study includes the use of logistic and probit regressions to assess the probability of CBDC implementation depending on institutional and macroeconomic factors. The control variables considered are the inflation rate, the degree of financial