Obeziteyle yaşayan kadınların yaşam deneyimleri
Life experiences of women living with obesity
  1. Tez No: 942490
  2. Yazar: AYŞE NUR BOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AKÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 402
Özet
Bu çalışmanın genel amacı obeziteyle yaşayan kadınların obezite olgusu etrafında şekillenen deneyimlerini feminist sosyal hizmet perspektifiyle keşfetmektir. Obeziteyi salt medikal bir perspektifle ele almak obezitenin psikolojik, sosyal, kültürel ve yapısal belirleyicilerinin yeterince ele alınmamasına sebebiyet verebilmektedir. Buna karşın bu araştırmada kullanılan feminist perspektif sayesinde toplumsal cinsiyet rolleri, normatif güzellik standartları ve bedenin sosyal inşası gibi dinamiklerin obeziteye etki eden yapısı ve kadınların obeziteye ilişkin yaşam deneyimlerinin tüm boyutlarını ortaya koyabilmek mümkün olmuştur. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden feminist femonemoloji kullanılmış olup 18-65 yaş aralığında, beden kütle indeksi (BKİ) 30 ve üzerinde, hamile olmayan 20 kadın araştırmanın öznelerini oluşturmuştur. Yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla yapılan görüşmeler MAXQDA 2024 programı kullanılarak reflektif tematik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Kadınlara ilişkin analiz sonucunda“obezitenin oluşumuna ve sürmesine ilişkin dinamikler”,“obeziteyle yaşayan bir kadın olmak”ve“obeziteden ayrışmaya yönelik deneyimler”olmak üzere üç temaya ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler doğrultusunda, obezitenin etiyolojisinin genetik, biyolojik ve tıbbi unsurların yanı sıra; psikolojik ve motivasyonel dinamikler, yaşam tarzı pratikleri, sosyal çevre ve toplumsal cinsiyet normları gibi çok çeşitli faktörlerin etkileşimiyle şekillendiği anlaşılmaktadır. Bunun yanı sıra obezite, kadınların yaşamında; biyolojik, psikolojik, toplumsal, mekânsal ve politik boyutları olan çok katmanlı bir deneyim olarak tezahür etmektedir. Bu doğrultuda araştırmanın sonuçları, obeziteyle yaşayan kadınların güçlenme ihtiyaçlarının bireysel, toplumsal ve yapısal düzeylerde eşzamanlı olarak ele alınması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Araştırmada elde edilen bu sonuçlardan hareketle obeziteye yönelik hizmet sunumunda multidisipliner bir bakış açısının benimsenmesi ve sosyal hizmet disiplininin obezite alanında daha etkin bir rol üstlenmesi gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu doğrultuda araştırmada sosyal hizmet uygulamalarına, sağlık hizmetlerine, politikalara ve obeziteyle yaşayan bireylerle yapılacak gelecek araştırmalara yönelik öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to examine the experiences of women living with obesity from a feminist social work perspective. Addressing obesity solely from a medical standpoint may lead to the neglect of its psychological, social, cultural, and structural determinants. In contrast, the feminist perspective adopted in this research enables a comprehensive understanding of how gender roles, normative beauty standards, and the social construction of the body influence obesity, thereby revealing the multifaceted experiences of women living with this condition. The study employed feminist phenomenology, a qualitative research method. The participants consisted of 20 women aged between 18 and 65, with a Body Mass Index (BMI) of 30 or above, and who were not pregnant. Data were collected through semi-structured interviews and analyzed using reflective thematic analysis via MAXQDA 2024 software. The analysis yielded three main themes:“dynamics contributing to the emergence and persistence of obesity,”“being a woman living with obesity,”and“experiences of distancing from obesity.”The findings indicate that the etiology of obesity is shaped not only by genetic, biological, and medical factors but also by psychological and motivational dynamics, lifestyle practices, social environment, and gender norms. Moreover, obesity manifests in women's lives as a multilayered experience encompassing biological, psychological, social, spatial, and political dimensions. Accordingly, the study highlights the necessity of addressing the empowerment needs of women living with obesity at individual, societal, and structural levels simultaneously. Based on these findings, the study highlights the importance of adopting a multidisciplinary approach in the provision of services related to obesity and emphasizes the need for the social work profession to take a more active role in this field. In line with this, the study presents recommendations for social work practice, health services, policy development, and future research involving individuals living with obesity.