Metabolik açıdan riskli yenidoğanların Q-TOF LC/MS kullanılarak metabolomik analiz ile değerlendirilmesi ve olası biyobelirteçlerin belirlenmesi
Evaluation of metabolically risky newborns by metabolomic analysis using Q-TOF LC/MS and determination of possible biomarkers
  1. Tez No: 942510
  2. Yazar: ÖZLEM ÜNAL UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİLAY LAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Diyabetik ve obez/fazla kilolu annelerden doğan bebeklerde metabolik değişiklikleri araştırmak amacıyla Kuadrupol Uçuş Zamanlı Sıvı Kromatografisi/Kütle Spektrometresi (Q-TOF LC/MS) kullanılarak hedefsiz kordon kanı metabolomik analizi gerçekleştirildi. Kordon kanı örnekleri, gestasyonel diyabetli (10), obez (14), fazla kilolu (18), tip 2 diyabetli (3), tip 1 diyabetli (1) annelerden doğan toplam 46 yenidoğan ile sağlıklı annelerden doğan 20 yenidoğandan toplanmıştır. Veri işleme, MZmine 2.53 kullanılarak gerçekleştirilmiş ve potansiyel metabolitler MetaboAnalyst 6.0 aracılığıyla tanımlanmıştır. Diyabet ve kontrol grupları arasında belirgin farklı metabolit profilleri gözlemlenmiştir. Diyabet ve obezite + fazla kilolu gruplarında kontrol grubuna kıyasla 19 metabolitte ortak bir eğilim tespit edilmiştir. Anahtar yollar arasında steroid ve safra asidi biyosentezi öne çıkmıştır. Ayrıca, artan oksidatif stres, sfingofosfolipid metabolizması ile ilgili ipuçları, yüksek dihomo-gamma-linolenik asit (DGLA), pantotenik asit ve TRH seviyeleri dikkat çekmiştir. Diyabet grubunda, kinurenin yolu belirgin olarak öne çıkmıştır. 16- ve 2-yolakları östrojen metabolitleri, metabolik riski işaret edebilir ve diyabetik koşullar altında artan bir alt yolak akışına işaret etmektedir. Hızlanan safra asidi sentezi, hücresel enerji düzenlenmesi ve sinyalizasyonunda önemli bir rol oynayan safra asitleri nedeniyle fetal metabolik programlamayı değiştirebilir. Koenzim A üretimi için gerekli olan pantotenik asitteki artış, karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasındaki önemli değişikliklere işaret etmektedir. Yüksek serum DGLA seviyeleri, metabolik anormallikler için potansiyel bir biyobelirteç olarak öne çıkmaktadır. Artan plazma kinurenin seviyeleri ise kardiyovasküler riskleri öngörebilir. Bu metabolik profillerin ve yolakların doğrulanması için daha büyük, hedefe yönelik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Untargeted cord blood metabolomics analysis was performed using Quadrupole Time-of-Flight Liquid Chromatography/Mass Spectrometry (Q-TOF LC/MS) to investigate the metabolic alterations and pathways in high-risk newborns born to diabetic, obese/overweight mothers. Cord blood samples were collected from 46 newborns born to mothers with gestational diabetes (10), obesity (14), overweight (18), type 2 diabetes mellitus (3), type 1 diabetes mellitus (1), and 20 newborns born to healthy mothers. Q-TOF LC/MS was used to investigate the alterations in cord blood metabolomic profiles. Data processing was conducted using MZmine 2.53. Putative metabolites were idenditified using MetaboAnalyst 6.0. Distinct metabolite profiles were observed between diabetes and control groups. Significant identical trend in 19 metabolites were determined in both diabetes and obesity + overweight groups versus control group. Key pathways included steroid and bile acid biosynthesis. Upregulated oxidative stress, clues to sphingophospholipid metabolism, high levels of dihomo-gamma-linolenic acid (DGLA), pantothenic acid, and TRH were detected. The kynurenine pathway was prominent in the diabetes group. Estrogen metabolites from the 16- and 2-pathways may indicate metabolic risk, with increased downstream flux under diabetic conditions. Accelerated bile acid synthesis may alter fetal metabolic programming, since bile acids play crucial roles in cellular energy regulation and signaling. Elevated pantothenic acid, essential for the production of Coenzyme-A, suggests significant alterations in carbohydrate, protein, and fat metabolism. High serum DGLA levels emerge as a potential biomarker for metabolic abnormalities. Increased plasma kynurenines could predict cardiovascular risks. Larger targeted studies are required to validate these metabolic profiles and pathways.