Ofis ortamlarında çalışanların İş sağlığı ve güvenliği bilgilerinin kavramsal çerçevede ölçülmesi: Kafkas Üniversitesi örneği
Measuring the occupational health and safety knowledge of employees in office environments in a conceptual framework: The case of Kafkas University
  1. Tez No: 942509
  2. Yazar: CENNET ALAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Her alanda olduğu gibi çalışma ortamı ofis olanlar içinde güvenlik riskleri daima mevcuttur. Çalışanların psikolojik ve fizyolojik yönden etkilenmesine engel olmak için her çalışanın asgari düzeyde iş sağlığı ve güvenliği hakkında bilgisinin olması ve çalıştığı ortamı iyi bilmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında Kafkas Üniversitesi'nde ofis ortamında çalışanların iş sağlığı ve güvenliğine yönelik kavramsal bilgilerinin ölçülmesi hedeflenmektedir. Alan taraması yöntemiyle yürütülen bu çalışma da Kafkas Üniversitesi'nde ofis ortamında çalışan 212 personele ulaşılmıştır. İş Sağlığı ve Güvenliği Kavram Testi kullanılarak veriler elde edilmiştir. İlgili test çoktan seçmeli sorulardan oluşmaktadır. Verilerin analizinde Kruskal Wallis ve Mann Whitney-U testlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda Kafkas Üniversitesi'nde ofis ortamında çalışanların iş sağlığı ve güvenliğine yönelik kavramsal bilgilerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As in every field, there are always security risks in those whose working environment is office. In order to prevent employees from being affected psychologically and physiologically, every employee should have a minimum of knowledge about occupational health and safety and should know the environment in which they work. In this thesis, it is aimed to measure the conceptual knowledge of the employees in the office environment at Kafkas University about occupational health and safety. In this study, which was carried out by the field survey method, 212 personnel working in an office environment at Kafkas University were reached. Data were obtained by using the Occupational Health and Safety Concept Test. The related test consists of multiple choice questions. Kruskal Wallis and Mann Whitney-U tests were used in the analysis of the data. As a result of the research, it has been determined that the conceptual knowledge of the employees in the office environment at Kafkas University about occupational health and safety is high.