Yenilenebilir enerji tüketiminin dış mekân hava kirliliği ölüm oranı üzerine etkisi: G-7 ülkeleri üzerine panel veri analizi
The effect of renewable energy consumption on outdoor air pollution mortality rate: a panel data analysis on G-7 countries
- Tez No: 942511
- Danışmanlar: PROF. DR. DERVİŞ BOZTOSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Sağlık Yönetimi, Economics, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kayseri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Birleşmiş Milletler'in 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları arasında yer alan“Sağlık ve Kaliteli Yaşam”ile“Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar”hedefleri doğrultusunda, hava kalitesinin iyileştirilmesi ve hava kirliliğine bağlı hastalık ile ölüm oranlarının azaltılması büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı yenilenebilir enerji tüketiminin dış mekân hava kirliliği ölüm oranı üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Araştırma kapsamında yenilenebilir enerji tüketiminin dış mekân hava kirliliği ölüm oranı üzerindeki etkisini G-7 ülkelerinin 1990-2019 dönemi yıllık verilerinin kullanıldığı çalışmada panel veri analizi yöntemleri kullanılmıştır. Bağımlı değişken olarak dış mekân hava kirliliği ölüm oranı belirlenirken bağımsız değişkenler ise yenilenebilir enerji tüketimi, karbondioksit emisyonu, kişi başına gayri safi yurtiçi hasıla ve kentleşme olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada, LM bootstrap eşbütünleşme testi sonuçlarına göre eşbütünleşme ilişkisi bulunmuştur. Panel Vektör Hata Düzeltme Modeli (PVECM) uzun dönem nedensellik test sonuçlarına göre bağımsız değişkenlerden bir bütün halinde dış mekân hava kirliliği ölüm oranına doğru nedensellik ilişkisi bulunmuştur. Uzun dönem katsayı analizlerinden Ortak İlişkili Etkiler (CCE) tahmincisi sonuçlarına göre panel ülkeleri için yenilenebilir enerji tüketiminde %1 oranında meydana gelen artış dış mekân hava kirliliği ölüm oranı değişkenini %0.20 oranında artırmıştır. Genişletilmiş ortalama grup modeli (AMG) tahmincisine göre panel ülkeleri için karbondioksit emisyonunda meydana gelen %1 oranında artış dış mekân hava kirliliği ölüm oranını %0.35 oranında artırmıştır. Ayrıca Kentleşme değişkeninde meydana gelen %1 oranındaki artış dış mekân hava kirliliği ölüm oranını %4.68 oranında azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
In line with the United Nations' 2030 Sustainable Development Goals of“Good Health and Well-being”and“Sustainable Cities and Communities,”enhancing air quality and reducing morbidity and mortality linked to air pollution remain critical priorities. This study aims to assess the impact of renewable energy consumption on mortality rates related to outdoor air pollution. Within the scope of this research, panel data analysis methods were used to examine the effect of renewable energy consumption on outdoor air pollution mortality rates, drawing on annual data spanning the years 1990 to 2019 for the G-7 countries. The outdoor air pollution mortality rate was used as the dependent variable, while the independent variables included renewable energy consumption, carbon dioxide emissions, gross domestic product per capita, and urbanization. The results of the LM bootstrap cointegration test indicated the presence of a cointegrating relationship. Based on the results of the Panel Vector Error Correction Model (PVECM) long-term causality test, a causal relationship was identified from the independent variables collectively toward the outdoor air pollution mortality rate. From the long-run coefficient analysis, the results of the Common Correlated Effects (CCE) estimator revealed that a 1% increase in renewable energy consumption in the panel countries led to a 0.20% increase in the outdoor air pollution mortality rate. According to the Augmented Mean Group (AMG) estimator, a 1% increase in carbon dioxide emissions in the panel countries is associated with a 0.35% rise in the mortality rate attributable to outdoor air pollution. Furthermore, a 1% increase in urbanization contributes to a 4.68% reduction in the mortality rate attributable to outdoor air pollution.