Study of the influence of three different complexing agent on the sol-gel fabrication and optical properties of Ce ion doped strontium aluminate
Üç farklı kompleks oluşturucu maddenin Ce iyon katkılı stronsiyum alüminatın sol-jel üretimi ve optik özellikleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 942543
  2. Yazar: ÖZGÜR ERİŞMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MORKAN, DR. GÜLDEN ÖZEN KAHVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
İnorganik ışıldayan malzemeler, çoğunlukla, kristal matris içine gömülü nadir toprak iyonlarından oluşur. Yaygın olarak incelenen matrislerden biri stronsiyum alüminat grubudur. SrO–Al2O3 sisteminde literatürde açıklandığı gibi Sr3Al2O6, SrAl2O4, SrAl4O7, SrAl12O19, Sr4Al2O7, Sr4Al14O25, Sr12Al14O33 ve Sr10Al6O19 olmak üzere birçok olası faz vardır. Bu fazlardan biri olan, Sr4Al14O25, fazına yoğun ilgi vardır. Bu çalışmada, Sr₄Al₁₄O₂₅ bileşiği sol-jel yöntemiyle ve yardımcı madde olarak borik asit (H₃BO₃) kullanımı ile farklı sıcaklıklarda sentezlenmiştir. Borik asidin, sentez sıcaklığını düşürdüğü, kalsinasyon süresini kısalttığı, kristalleşmeyi desteklediği ve faz stabilizasyonu sağladığı belirlenmiştir. Daha sonra, yapıya farklı derişim ve bekletme sürelerinde nadir toprak metallerinden seryum (Ce) katkılanmıştır. Sentez sürecinde üç farklı kompleksleştirici ajan—etilen glikol (EG), etilendiamin tetraasetik asit (EDTA) ve sitrik asit (CA)—ayrı ayrı kullanılarak yapıya etkileri incelenmiştir. Yapısal analizler, bu ajanların stronsiyum alüminatın temel yapısını değiştirmediğini göstermiştir. Ancak optik özelliklerde farklılıklar gözlemlenmiştir: sitrik asit ile elde edilen numuneler en yüksek absorbans değerlerini verirken, etilen glikol kullanılan örnekler en yüksek yansıma (% reflectance) değerlerine ulaşmıştır. Bu sonuçlar, Ce katkılı stronsiyum alüminatların optik özelliklerinin kompleksleştirici ajanlara bağlı olarak değişebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Inorganic luminescent materials in most cases consist of rare-earth ion embedded in the crystalline matrix. One of the widely studied matrices is the group of strontium aluminates. In SrO–Al2O3 system, there are many possible phases, namely Sr3Al2O6, SrAl2O4, SrAl4O7, SrAl12O19, Sr4Al2O7, Sr4Al14O25, Sr12Al14O33 and Sr10Al6O19, as described in the literature. A lot of attention has been concentrated on Sr4Al14O25 phase. In this study, Sr₄Al₁₄O₂₅ was synthesized via the sol-gel method using boric acid (H₃BO₃) as an auxiliary agent at different temperatures. Boric acid was found to lower the synthesis temperature, shorten calcination time, aid crystallization, and stabilize phases. Cerium (Ce), a rare earth metal, was then doped into the structure at varying concentrations and holding times. Three complexing agents—ethylene glycol (EG), ethylenediaminetetraacetic acid (EDTA), and citric acid (CA)—were used separately to evaluate their effects on the synthesis process. Structural analysis using XRD data showed that none of the agents altered the base structure of strontium aluminate. However, optical properties varied: citric acid resulted in the highest absorbance, while ethylene glycol led to the highest reflectance. These findings contribute to understanding the role of complexing agents in tuning optical behavior in Ce-doped strontium aluminates.