Bursa Yıldırım ilçesinde iklim değişikliği kaynaklı taşkın risklerinin modellenmesi ve yönetimi
Modeling and management of flood risks induced by climate change in Yildirim district, Bursa
  1. Tez No: 942554
  2. Yazar: BAYRAM TOPYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EGEMEN ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Environmental Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik–Hidroloji ve Su Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez, iklim değişikliğinin Türkiye'nin Bursa ili Yıldırım ilçesindeki taşkın riski üzerindeki etkilerini incelemektedir. Küresel ölçekte artan ekstrem hava olayları, etkili su yönetimi ve afet risk azaltma stratejilerini her zamankinden daha önemli hale getirmiştir. Topoğrafik yapısı ve hızlı kentleşme süreci nedeniyle Yıldırım ilçesi, taşkınlara karşı özellikle hassas bir bölgedir. Çalışma kapsamında Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), QGIS ve analitik karar verme yöntemleri kullanılarak taşkın riski modellenmiş ve uygun yönetim stratejileri geliştirilmiştir. Yağış, eğim, toprak özellikleri ve arazi kullanımı gibi hidrolojik ve jeomorfolojik parametreler analiz edilmiştir. Taşkın risk haritalarının oluşturulmasında Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) ve Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci (BAHP) yöntemlerinden yararlanılmıştır. Ayrıca, IPCC'nin RCP 4.5 ve RCP 8.5 senaryolarına dayalı iklim projeksiyonları dikkate alınarak gelecekteki taşkın potansiyeli değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, iklim değişikliğinin taşkın riskini önemli ölçüde artırdığını ortaya koymaktadır. Özellikle dere yataklarına yakın bölgelerde taşkın riski yüksek bulunmuş, mevcut drenaj altyapısının bu değişikliklere uyum sağlamakta yetersiz kaldığı tespit edilmiştir. Çalışma, gelecekteki taşkın risklerinin etkin yönetimi için yapısal önlemlerin yanı sıra erken uyarı sistemleri ve sürdürülebilir arazi kullanım planlamalarının gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact of climate change on flood risk in the Yıldırım district of Bursa, Turkey. Climate change has increased the frequency and severity of extreme weather events globally, making effective water management and disaster mitigation strategies increasingly important. Due to its topographic structure and rapid urbanization, Yıldırım is particularly vulnerable to flooding. In this study, Geographic Information Systems (GIS), QGIS, and analytical decision-making methods were utilized to model flood risk and propose mitigation strategies. Hydrological and geomorphological parameters such as precipitation, slope, soil characteristics, and land use were analyzed. Flood risk maps were generated using the Analytic Hierarchy Process (AHP) and the Fuzzy Analytic Hierarchy Process (FAHP). Additionally, future flood potential was assessed based on climate projections under the IPCC's RCP 4.5 and RCP 8.5 scenarios. The results reveal that climate change significantly increases flood risk, especially in areas near stream beds. It was also found that the existing drainage infrastructure lacks the capacity to cope with these projected changes. The study highlights the need for both structural measures and non-structural approaches, including early warning systems and sustainable land use planning, to effectively manage future flood risks.