Sürdürülebilir büyüme ve yeşil istihdam
Sustainable growth and green employment
- Tez No: 942555
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER KANBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Sürdürülebilir kalkınma, günümüzde hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin öncelikli hedeflerinden biri hâline gelmiştir. Ancak Sanayi Devrimi'nden itibaren doğal kaynakların kontrolsüz ve verimsiz biçimde tüketilmesi, ciddi çevresel tahribatlara yol açmış, ekolojik dengeyi bozmuş ve küresel ölçekte yaşamı tehdit eder duruma getirmiştir. Bu süreçte sürdürülebilir kalkınma ilkeleri uzun yıllar ihmal edilmiştir. 1980 sonrası dönemde çevresel sorunlara yönelik toplumsal ve bilimsel farkındalığın artmasıyla birlikte, çevresel sürdürülebilirliği ekonomik büyüme ile bütünleştirmeyi hedefleyen Yeşil Ekonomi kavramı gündeme gelmiştir. Yeşil Ekonomi yaklaşımı, çevre tahribatını asgariye indirmeyi, doğal ekosistemlerin korunmasını sağlamayı ve kaynak kullanımında verimliliği artırmayı esas alarak sürdürülebilir kalkınmaya katkı sunmayı amaçlamaktadır. Dolayısıyla, Yeşil Ekonomi bir tercihten ziyade, karşı karşıya kalınan çevresel krizler karşısında kaçınılmaz bir gereklilik olarak değerlendirilmektedir. Türkiye'de Yeşil Ekonomi doğrultusundaki politika çabaları, Yedinci Beş Yıllık Kalkınma Planı'ndan bu yana ivme kazanarak sürmektedir. Bu çalışma, Yeşil Ekonomi kavramını kuramsal çerçevesiyle açıklamayı, yeşil iş gücünün yapısını ortaya koymayı ve Türkiye'nin bu alandaki gelişimini açıklamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Sustainable development has become one of the main goals of both developed and developing countries today. However, since the Industrial Revolution, uncontrolled and inefficient consumption of natural resources has caused serious environmental damage, disrupted the ecological balance and has become a threat to life on a global scale. In this process, sustainable development principles have been neglected for many years. With the increase in social and scientific awareness of environmental problems in the post-1980 period, the concept of Green Economy, which aims to integrate environmental sustainability with economic growth, has come to the fore. The Green Economy approach aims to contribute to sustainable development by minimizing environmental damage, ensuring the protection of natural ecosystems and increasing efficiency in resource use. Therefore, Green Economy is seen as an inevitable necessity rather than a choice in the face of environmental crises. Policy studies on Green Economy in Türkiye have been gaining momentum since the Seventh Five-Year Development Plan. The aim of this study is to explain the concept of Green Economy within its theoretical framework, to reveal the structure of green labor and to analyze Türkiye's development in this area.