4-aminoasit sübstitüe kinazolin -2-karboksilatların sentezi, biyolojik aktivite çalışmaları ve bilgisayar destekli hesaplamaları
Synthesis, biological activity studies and computer-assisted calculations of 4-aminoacid substituted quinazoline-2-carboxylates
  1. Tez No: 942593
  2. Yazar: NASIR AHMAD HERAVI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SULTAN FUNDA EKTİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Azot içeren heterosiklik bileşikler; sentetik ilaçlar, biyoaktif doğal ürünler, farmasötikler, zirai kimyasallarda bolca kullanılan ve ayrılmaz bir yapı iskeleti olan bileşiklerdir. Bu tür bileşikler arasında yer alan kinazolinler, çeşitli tıbbi özellikleri nedeniyle önemli heterosiklik bileşik sınıfını oluşturur. Bu tez çalışmasında, 2-amino benzoik asitten yola çıkılarak, 2-amino benzoik asitin -OH grubu benzotriazol grubu ile fonksiyonelleştirilmiş ve etil 4-okso-3,4-dihidrokinazolin-2-karboksilat bileşikleri sentezlenmiştir. Ardından, bu bileşiklerin SOCl2 ile reaksiyonu sonucu etil 4-klorokinazolin-2-karboksilat türevleri elde edilmiştir. Son olarak, bu bileşiklerin L-Alanin metil ester (hidroklorür) ile reaksiyonu sonucu etil (L) 4-((1-metoksi-1-oksopropan-2-il) amino) kinazolin-2-karboksilat türevleri elde edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları, 1H NMR, 13C NMR, IR, elementel analiz yöntemleriyle aydınlatılmıştır. Ayrıca, tüm bileşiklerin DFT yöntemi ile bilgisayar destekli hesaplamaları yapılmıştır. Son olarak, tüm bileşiklerin MCF7, A549 ve NIH3T3 hücre hatları üzerindeki sitotoksik etkileri ile EGFR enzim inhibisyon aktiviteleri araştırılmıştır. 95a-h bileşikleri arasından en yüksek biyolojik aktiviteyi gösteren bileşiklerin 95c ve 95d olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nitrogen-containing heterocyclic compounds are widely used in synthetic drugs, bioactive natural products, pharmaceuticals, agrochemicals and have an integral scaffold. Among such compounds, quinazolines constitute an important class of heterocyclic compounds due to their various medicinal properties. In this thesis, starting from 2-amino benzoic acid, the -OH group of 2-amino benzoic acid was functionalized with benzotriazole group and ethyl 4-oxo-3,4-dihydroquinazoline-2-carboxylate compounds were synthesized. Then, ethyl 4-chloroquinazoline-2-carboxylate derivatives were obtained by reaction of these compounds with SOCl2. Finally, ethyl (L)4-((1-methoxy-1-oxopropan-2-yl)amino)quinazolin-2-carboxylate derivatives were obtained by reaction of these compounds with L-Alanine methyl ester (hydrochloride). The structures of the synthesized compounds were elucidated by 1HNMR, 13CNMR, IR, elemental analysis methods. In addition, computer-aided calculations of all compounds were performed by DFT method. Finally, the cytotoxic effects and EGFR enzyme inhibition activities of all compounds on MCF7, A549 and NIH3T3 cell lines were investigated. Structure-based in silico docking method was developed to determine the possible interaction and binding points of the compound showing the strongest inhibition effect on EGFR enzyme. Among compounds 95a-h, 95c and 95d showed the highest biological activity.