Dünyada tarım topraklarının korunmasına yönelik yasal düzenlemeler ve politikalar
Legal regulations and policies for the protection of agricultural lands in the world
- Tez No: 942600
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİFE SEMA GÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Tarım topraklarının korunması, artan nüfusun gıda talebinin karşılanması ve çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması açısından büyük öneme sahiptir. Başta kentsel yayılma ve gelişim faaliyetleri ile iklim değişikliği gibi küresel çevresel tehditler, tarım topraklarının sürdürülebilir biçimde yönetilmesi ile tarımsal ekosistemlerin korunmasını zorlaştırmaktadır. Bu tez çalışmasında tarım sektörü gelişmiş ve uluslararası politika süreçlerine aktif katılım sağlayan ülkeler ile aile çiftçiliği ve üretim havzaları açısından stratejik öneme sahip ülkelerin tarım topraklarının korunmasına yönelik yasal düzenlemeler ve politikalar incelenmiş; mülkiyet yapısı, kullanım hakları, gıda güvencesi, çevre politikaları, kamu hakkı, şeffaflık ve mekânsal planlama süreçleri gibi temel konular etrafında tarım topraklarının başta amaç dışı kullanıma karşı korunmasına yönelik çalışmalara katkı sunulması amaçlanmıştır. Çalışmada ulaşılan temel bulgular, tarım topraklarının korunmasının yalnız ekonomik ve gıda güvencesine katkısı değil; çevresel sürdürülebilirlik ve sosyal adalet ilkeleriyle birlikte ele alınması gerektiğini göstermektedir. Birçok ülkenin yasal düzenlemelerinde, mülkiyetin sınırlandırılması, amaç dışı kullanımın önlenmesi ile amaca yönelik doğru kullanımın sağlanması ve şeffaf mekânsal planlama süreçlerinin zorunlu hale getirilmesi gibi düzenlemelerin yer aldığı görülmüştür. İncelenen örneklerin çoğunda toprak, yalnız ekonomik bir kaynak değil; aynı zamanda sosyal ve çevresel bir varlık olarak değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda, devletlerin yalnızca düzenleyici rol üstlenmesi değil, aynı zamanda mekânsal kullanım süreçlerinde aktif olarak destekleyici ve koruyucu bir role sahip olması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The protection of agricultural lands is crucial for meeting the food needs of a growing population and achieving environmental sustainability. Increasing pressures from urban expansion and land-use change, combined with global environmental challenges such as climate change, biodiversity loss, and desertification, have made the sustainable management of fertile farmland more urgent than ever. This thesis analyzes the legal frameworks and land policies of countries with advanced agricultural sectors and active roles in international policymaking, as well as those with strategic importance in terms of family farming and agricultural basins. Key areas of focus include land ownership structures, usage rights, food security, environmental and public interest policies, transparency, and spatial planning processes. The research findings reveal that agricultural land protection is shaped by principles of public benefit, the link between agriculture and environmental sustainability, and social justice. Legal instruments such as restrictions on ownership concentration, limitations on non-agricultural land use, and the integration of transparent spatial planning are common features in many of the countries studied. Moreover, land is widely regarded not only as an economic resource but also as a social and ecological asset, requiring a holistic and multidimensional approach in policy development. The study also underscores the importance of state involvement beyond regulative based approach, its active supportive and protective role in safeguarding agricultural lands for future generations.