Çark çapı ölçüsünün uçtan emişli pompa performans karakteristiklerine etkisi
The effect of impeller diameter measurement on endsuction pump performance characteristics
- Tez No: 942599
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yaptığım çalışmada uçtan emişli pompalarda çark çapının küçültülmesinin debi, basınca olan etkisini tespit etmektir. Bu çalışmada NM 50-250 model uçtan emişli pompa modeli kullanılmıştır. Uçtan emişli pompa, hassas veriler elde edilen test standına bağlanmıştır. Sabit devirli 45 kW 3000 devir motor kullanılmıştır. Tam çap dahil olmak üzere 5 farklı çark çapı incelenmiştir. Bu çark çapları sırası ile D2: 268 mm (Tam Çap), D2: 253 mm, D2: 238 mm, D2: 223 mm, D2: 210 mm'dir. Her bir çark çapı aynı pompaya montajı yapılarak, pompa karakteristik eğrileri çıkarılmıştır. Bu eğrilere göre tam çap ölçüsünden daha küçük bir çark çapı pompaya montajı yapıldığında, pompanın veriminin düştüğü gözlemlenmiştir. Fakat bu verim düşmesi çok az miktarda olduğu için aslında pompa hala verimli çalışmaktadır. Verimler sırası ile; D2: 268 mm çapı için verim :0,51, D2: 253 mm çapı için verim :0,509, D2: 238 mm çapı için verim :0,503, D2: 223 mm çapı için verim :0,499, D2: 210 mm çapı için verim :0,495 çıkmaktadır. Bu verilerden anlaşılacağı üzere çark çapı küçüldükçe verimde azalmalar çok azdır. Bundan dolayı NM 50-250 pompa modeli için 210 mm aşağısı çark çapı küçültmenin verim açısından düşük olduğu gözlemlenmiştir. Pompa yanlış seçiminden dolayı istenilen debi ve basıncı elde etmek için, yeni pompa alımına gerek kalınmadan çark çapı küçültülerek istenilen debi, basınç ve verimi elde etmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The study I conducted was to determine the effect of reducing the impeller diameter in end-suction pumps on flow rate and pressure. In this study, the NM 50-250 model end-suction pump model was used. The end-suction pump was connected to the test stand where sensitive data was obtained. A fixed-speed 45 kW 3000 rpm motor was used. 5 different impeller diameters, including the full diameter, were examined. These impeller diameters are D2: 268 mm (Full Diameter), D2: 253 mm, D2: 238 mm, D2: 223 mm, D2: 210 mm, respectively. Each impeller diameter was mounted on the same pump and pump characteristic curves were obtained. According to these curves, it was observed that the efficiency of the pump decreased when an impeller diameter smaller than the full diameter was mounted on the pump. However, since this decrease in efficiency was very small, the pump still works efficiently. Efficiencies are in order; For diameter D2: 268 mm, efficiency is : 0.51, for diameter D2: 253 mm, efficiency is : 0.509, for diameter D2: 238 mm, efficiency is : 0.503, for diameter D2: 223 mm, efficiency is : 0.499, for diameter D2: 210 mm, efficiency is : 0.495. As can be understood from these data, efficiency decreases very little as impeller diameter decreases. Therefore, it is observed that reducing impeller diameter below 210 mm is low in terms of efficiency for NM 50-250 pump model. In order to obtain the desired flow rate and pressure due to wrong pump selection, it is possible to obtain the desired flow rate, pressure and efficiency by reducing the impeller diameter without the need to purchase a new pump.