Toprak alkali oksitlerin porselen izolatör bünyesi üzerindeki etkisi
Effect of alkali earth oxides on the body of porcelain insulators
- Tez No: 942606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEFİK BARAN TARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Porselen izolatör massesinde akışkanlaştırıcı olarak genellikle feldspat kullanılmaktadır. Günümüzde stoneware, seramik sağlık gereçleri, anortit bazlı porselenler, kemik porselenleri, seramik karoları üzerinde yapılan çalışmalar ile çeşitli magnezyum oksit kaynakları ile akışkanlaştırıcı özellik sağlanması yanı sıra mukavemet değerlerinde artış ve sinterlenme tepe sıcaklıklarında yaklaşık 50oC'lik azalma görüldüğü gözlemlenmektedir. Porselen izolatörler için yüksek maliyetli feldspatlara alternatif olarak toprak alkali içeren ham maddelerin ikame edilebilirliği ham madde maliyetinin azaltılmasını ve alternatif ergitici kaynakları oluşmasını sağlayacaktır. Ayrıca porselen izolatörlerin; sinterlenme sürelerinin azaltılması, doğal gaz tüketiminin azalmasını sağlayacağından hem enerji kaynaklarının korunmasını sağlayacak hem de daha çevreci bir üretime imkân sağlayacaktır. Bu çalışmada magnezyum oksit içeren ham maddelerden talk ve manyezit; kalsiyum oksit içeren ham maddelerden kalsit ve vollastonit, porselen izolatör bünyesinde %0,5-1 ve 3 oranlarında, potasyum feldspat ile ikame ettirilerek teknik özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Elektroporselen bünyesinde magnezyum oksit kaynağı olarak talk ve manyezit; kalsiyum oksit kaynakları kalsit ve vollastonit kullanımın oranının artması ile beraber % görünür gözeneklilik, % su emme, deformasyon değerlerinde artış ve % görünür katı yoğunluk, sırsız ve sırlı pişme mukavemeti değerlerinde azalma gözlemlenmiştir. Bunun yanında bünyede kullanılan oran arttıkça kalsiyum oksit kaynaklarının porselen izolatör bünyesinde % pişme küçülmesini azalttığı, magnezyum oksit kaynakların ise % pişme küçülmesini arttırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In porcelain insulator bodies, feldspar is generally used as a fluxing agent. Nowadays, studies on stoneware, ceramic sanitary ware, anorthite-based porcelains, bone porcelains, and ceramic tiles have observed the use of various magnesium oxide sources to provide fluxing properties, as well as an increase in strength values and a decrease of approximately 50°C in sintering peak temperatures. As an alternative to the high-cost feldspars used in porcelain insulators, the substitutability of raw materials containing alkaline earth elements will reduce raw material costs and create alternative fluxing sources. Additionally, by reducing the sintering times of porcelain insulators, it will help reduce natural gas consumption, conserving energy resources and enabling a more environmentally friendly production process. In this study, raw materials containing magnesium oxide, such as talc and magnesite, and raw materials containing calcium oxide, such as calcite and wollastonite, were substituted in the porcelain insulator body at 0.5-1% and 3% ratios, replacing potassium feldspar, and their effects on the technical properties were investigated. In electroporcelain, as the usage ratio of magnesium oxide sources like talc and magnesite, and calcium oxide sources like calcite and wollastonite increased, an increase in % apparent porosity, % water absorption, and deformation values, as well as a decrease in % apparent solid density, bisque and glazed firing strength values, were observed. Furthermore, as the proportion of these materials increased, it was found that calcium oxide sources reduced the % firing shrinkage in the porcelain insulator body, while magnesium oxide sources increased the % firing shrinkage.