Elektroçekim yöntemiyle üretilen poliamid nanoyüzeylerin buhar fazında polimerizasyon yöntemiyle iletken hale getirilmesi
The conductive modification of polyamide nanofibers produced by electrospinning via vapor phase polymerization
- Tez No: 942624
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI HOCKENBERGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında, elektroçekim yöntemiyle üretilen poliamid nanoyüzeylerin buhar fazında polimerizasyon yöntemiyle iletken hale getirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmada PA6, PA5.6 ve PA6.6 gibi farklı poliamid malzemeler kullanılarak aynı parametrelerde çözeltiler hazırlanmış ve elektroçekim yöntemiyle nanoyüzeyler üretilmiştir. Üretilen nanoyüzeyler, buhar fazında polimerizasyon yöntemiyle PEDOT kaplanarak iletken hale getirilmiş ve kaplama sonrası iletkenlik seviyelerinde belirgin bir artış gözlemlenmiştir. Çözelti karakterizasyonu kapsamında, hazırlanan çözeltilerin viskozite ölçümleri yapılmıştır. Nanoyüzeyler üzerinde ise; ağırlık ölçümleri, çekme testleri, yüzey kalınlık ölçümleri, FTIR ve SEM analizleri karakterizasyon çalışmaları kapsamında gerçekleştirilmiş, elektriksel iletkenlik seviyeleri detaylı olarak incelenmiştir. Bu çalışma, poliamid malzemelerin mekanik ve kimyasal özellikleri ile iletkenlik özelliklerini bir araya getirerek esnek elektronikler, giyilebilir teknolojiler ve biyomedikal uygulamalar gibi alanlarda kullanılabilecek yenilikçi nanoyüzeylerin geliştirilmesine yönelik bir temel oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to render polyamide nanostructured surfaces electrically conductive by employing the vapor phase polymerization method after their production via electrospinning. Solutions of different polyamide materials, such as PA6, PA5.6, and PA6.6, were prepared under identical parameters, and nanostructured surfaces were produced using the electrospinning technique. The nanostructured surfaces were coated with PEDOT through vapor phase polymerization, resulting in a significant increase in conductivity levels after coating. As part of solution characterization, viscosity measurements of the prepared solutions were conducted. In addition, on the nanostructured surfaces, characterization studies included weight measurements, tensile tests, surface thickness measurements, FTIR and SEM analyses, while electrical conductivity levels were thoroughly examined. This study aims to combine the mechanical and chemical properties of polyamide materials with conductive features to develop innovative nanostructured surfaces for applications in flexible electronics, wearable technologies, and biomedical fields.