AA3102 alüminyum alaşımının ve eser element içeren alüminyum alaşımlarının elektrokimyasal özelliklerine ısıl işlem ve yüzey ön işlemlerinin etkisi
The effect of heat treatment and surface pretreatment on the electrochemical properties of AA3102 and binary aluminum alloys of trace elements
- Tez No: 155888
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL NİŞANCIOĞLU, PROF.DR. MELİKE KABASAKALOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
AA3102 ALÜMİNYUM ALAŞIMININ VE ESER ELEMENT İÇEREN ALÜMİNYUM ALAŞIMLARININ ELEKTROKİM Y AS AL ÖZELLİKLERİNE ISIL İŞLEM VE YÜZEY ÖN İŞLEMLERİNİN ETKİSİ (Doktora Tezi) Aylin AYTAÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran, 2004 ÖZET Bu çalışmada AA3102 alüminyum alaşımının ve alüminyumdaki çeşitli eser elementlerin (Pb, Bi, in, Sn, Mg ve Zn) elektrokimyasal özelliklerine ısıl işlem ve yüzey Sn işlemlerinin etkisi yapay deniz suyu ve %5'lik NaCl içinde elektrokimyasal polarizasyon ve yüzey analitik teknikleri ile incelendi Alüminyum örneklerinin korozyon özellikleri ve alüminyumun yüzey morfolojisi SEM, TEM, ve Optik mikroskop ile araştırıldı. Yakın yüzey bölgelerinin kimyasal bileşimi GD-OES ile incelendi. Ayrıca örnekler bir tuz sprey cihazında, tuz püskürtme testine maruz bırakıldı. Sonuçlarımız çeşitli sıcaklık ve periyotlarda, ısıl işlemin elektrokimyasal özellikleri ve korozyon morfolojisini önemli ölçüde değiştirdiğini ve daha aktif bir yüzey elde edildiğini gösterdi. Bununla beraber alkali dağlama ve mekanik parlama ısıl işlemden sonraki aktivasyonu önemli ölçüde azalttı. AA3102 ve Al-Pb ikili alaşımlarının aktivasyonu, tane sınırları boyunca difüzlenerek metal-oksit arayüzeyinde zenginleşen, metalik yapıdaki, kurşuna atfedildi Bilim Kodu : 405.04.00 Anahtar Kelimeler : Isıl işlem, Yüzey ön işlemleri, Korozyon, Alüminyum Sayfa Adedi : 101 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Melike KABASAKALOĞLU
Özet (Çeviri)
11 THE EFFECT OF HEAT TREATMENT AND SURFACE PRETREATMENT ON THE ELECTROCHEMICAL PROPERTIES OF AA3102 AND BINARY ALUMINUM ALLOYS OF TRACE ELEMENTS (Ph.D. Thesis) Aylin AYTAÇ GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June, 2004 ABSTRACT In this study, the effect of heat treatment and surface pretreatments on the electrochemical behavior and the corrosion properties of aluminum alloy AA3102 and the role of various trace elements (Pb, Bi, In, Sn, Mg and Zn) at aluminum were investigated by electrochemical polarization methods in acidified artificial seawater and in %5 NaCl and surface analytical techniques. The corrosion properties and surface morphology of aluminum samples were determined by use of SEM, TEM and Optical microscope. The chemical composition of the near surface region was investigated by GD-OES. In addition to aluminum samples were exposed to salt spray test in a salt spray chamber. Our experimental results show that the heat treatment at various temperature and periods results in a significant change on the electrochemical behavior and corrosion morphology and also more active surface was obtained. However, alkaline etching or mechanical polishing significantly reduced the activation after heat treatment. The activation of AA3102 and Al-Pb alloys are attributed to enrichment of lead, presumably in metallic form, at the metal-oxide interface by diffusion along grain boundaries. Science Code : 405.04.00 Key Words : Heat treatment, Surface pretreatment, Corrosion, Aluminum Page Number: 101 Adviser : Prof. Dr. Melike KABASAKALO?LU