Development of ceiling c profiles providing high strength raw material efficiency for energy efficient and environmentally friendly structures
Enerji verimli ve çevre dostu yapılar için yüksek dayanımlı hammadde verimliliği sağlayan tavan C profillerinin geliştirilmesi
- Tez No: 942632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Asma tavan sistemleri, inşaat ve yapı sektöründe sıklıkla kullanılan dekoratif bir uygulamadır. Uygulamanın amacı yapının tavan kısmının altında sonradan uygulanacak elektrik uygulamalarına ve farklı mekanik uygulamalara çalışma alanı, montaj boşluğu yaratmaktır. Tavandan uygun mesafede yerleştirilen profillerin, alçıpan levhalarla ya da dekoratif panellerle kapatılmasıyla oluşturulan asma tavan sistemlerinin, ana taşıyıcı profili Tavan C profili olarak adlandırılmaktadır. Asma tavan sistemlerinin uygulanmaya başlandığı tarihten itibaren, sistemde kullanılan taşıyıcı ve destek profiler, bağlantı elemanları ve ekipmanlar farklı koşullarda uzun süre kullanılıp test edildikten sonra profiler ve bağlantı elemanları belirli şekil ve ölçü standartlarına kavuşmuştur. Bu çalışmada, ana taşıyıcı Tavan C profilinin standart olarak görülüp yagın olarak kullanılan şekline ve dış ölçülerine tabi kalınarak, mukavemet kazandırıcı desen optimizasyonuyla ilgili çalışma gerçekleştirilmiştir. Deney Tasarımı (DoE) yaklaşımı kullanılarak veri toplama kısmında ilk bölüm olarak senaryo belirlenmiştir. Bu senaryo için, Tavan C profilinin imalat süreçleri ve ürünün üretilebilirliği dikkate alınmış; taban kabartma genişliği, taban kabartma derinliği, taban kabartmaları arası mesafe, kenar kabartma genişliği, kenar kabartma derinliği ve kenar kabartmaları arası mesafe dizayn parametreleri olarak seçilmiştir. Tavan C profilleri için oluşturulan her bir test modelinin sabit bir yük altında iki nokta eğilme testi simülasyonu yapılmıştır. Çıktılar için, her bir test modelinin iki nokta basit eğilme testindeki sehim değeri kaydedilmiştir. İkinci bölümde, sayısal işlemler için Wolfram Mathematica programından yararlanılmıştır. Girdi ve çıktılar arasındaki fenomeni açıklamak için doğrusal olmayan çoklu nöro-regresyon modellemesi kullanılarak çeşitli matematiksel modeller elde edilmiştir. Önerilen modellerin test ve eğitim kısmındaki doğruluklarını test etmek amacıyla R2 model inceleme kriteri kullanılmıştır. En iyi sonucu veren modeli seçmek için modellerin mühendislik limitleri kontrol edilmiş ve uygun model seçilmiştir. Son kısımda, çeşitli stokastik optimizasyon yöntemleri, Nelder–Mead, Random Search, Differential Evolution ve Simulated Annealing yöntemleri yardımıyla sistem parametrelerinin optimizasyonu sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Suspended ceiling systems are a decorative application frequently used in the construction and building sector. The purpose of the application is to create a working area and assembly space for electrical applications and different mechanical applications to be applied later under the ceiling of the structure. The main carrier profile of the suspended ceiling systems, which are created by covering the profiles placed at a suitable distance from the ceiling with plasterboard sheets or decorative panels, is called the Ceiling C profile. Since the date of application of suspended ceiling systems, the carrier and support profiles, connection elements and equipment used in the system have been used and tested for a long time under different conditions, and the profiles and connection elements have reached certain shape and size standards. In this study, a study on the optimization of the pattern that provides strength was carried out by subjecting the standard and commonly used shape and external dimensions of the main carrier Ceiling C profile. In data collection section first part, scenario was specified with the Design of Experiments (DoE) approach. For this scenario, the manufacturing processes of the Ceiling C profile and the manufacturability of the product were taken into consideration; base relief width, base relief depth, distance between base reliefs, edge relief width, edge relief depth and distance between edge reliefs were selected as design parameters. For each test model created for ceiling C profiles, two-point bending test simulation was performed under a constant load. For outputs, the deflection value of each test model in two-point simple bending test was recorded. In the second part, Wolfram Mathematica program was used for numerical processes. Nonlinear multiple neuro-regression modeling was used for obtaining mathematical models to explain the phenomenon between output and input parameters. For test the achievement of the proposed models in the testing and training stages R2 model evaluation criterion was used. The model which giving the best results choosed with checking engineering limits of models. Lastly, optimization of the system parameters was performed using various stochastic optimization methods, Nelder–Mead, Differential Evolution, Random Search and Simulated Annealing.